Станари - Храм Васкрсења Христовог

Парох:
Ненад Савић, протонамјесник

О парохији

Станарску парохију чине: Станари са селима Доња и Горња Остружња, Рашковци и Јелањска.

Парохијски храм

Храм Васкрсења Христовог у Станарима

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије освештао је 5. августа 2018. новоизграђени Храм Васкрсења Господа Исуса Христа у Станарима.

У чину освећења храма учествовали су Преосвећени Епископи горњокарловачки Герасим, бихаћко-петровачки Сергије, осјечкопољски и барањски Херувим, као и свештенство архијерејског намјесништва добојског.

Владика Фотије је за заслуге у изградњи храма Орденом краља Драгутина – Преподобног Теоктиста одликовао посланика у Народној скупштини Републике Српске Горана Јеринића, начелника општине Станари Душана Панића и Јадранка Меденицу из Станара.

За кумове храма изабрани су Горан Јеринић, Душан Панић, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Драган Богданић, народни посланик Војин Митровић и Јадранко Дениз.

Освећењу су присуствовали Предсједник Републике Српске Милорад Додик, замјеник министра одбране БиХ Борис Јеринић, посланици у Народној скупштини Републике Српске, предсједник општине Топола из Србије Драган Живановић са делегацијом, представници општине Станари.

Освећење земљишта и постављање крста на мјесту изградње овог Спомен-храма, за 250 страдалих бораца Крњинског краја, у Станарима обављено је на Васкрс 2010. године.Градња храма почела је 22. новембра 2010. године. Темеље храма освештао је 01. маја 2011. године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Крстови за куполе (пет купола) и нова звона освештао је епископ зворничко-тузлански г. Хризостом, и то: крстове 10. октобра 2014. године, а звона 19. априла 2015. године.

Матичне књиге