Станарска друга

О парохији

Станарску парохију чине:

Парохијски храм

Храм Преподобне мати Параскеве – Свете Петке у Станарима. Градња храма почела је 1924. године. Храм је освештао епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ 1936. године. Током Другог свјетског рата храм је знатно оштећен, а у поратном периоду није био обнављан, нити активан све до доласка проте Ристе Кривокапића, који је ову парохију опслуживао из Велике Буковице-Руданке. Он се ангажовао и, уз велике проблеме које су му правили режимски људи комунистичког система, обновио је храм 1954. године. Друга, генерална обнова храма извршена је од 1984. до 1987. године. Обновљени храм освештао је 06. септембра 1987. године епископ зворничко-тузлански г. Василије. Године 1989. исти епископ освештао је ново звоно овог храма.
Иконостас од храстовине израдио је Војислав Рауковић из Јелањске. Иконе на иконостасу почео је да живопише Драган Манојловић из Добоја, а завршио Александар Васиљевић из Добоја.

Матичне књиге