Загонска

Парох:
Драган Томић, протојереј-ставрофор

О парохији

Загонску парохију чине села Загони и Хасе.

Парохијски храм

Храм Светог великомученика Прокопија у Загонима

Храм је димензија 19х8 метара. Градња је почела 1967. године, а темеље је освештао, исте године презвитер Бориша Старовић. Храм је освештао 21. јула 1969. године епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић.
Данас нема тачних података ко је израдио иконостас за овај храм, односно да ли је иконостас пренесен из старога храма, што је врло могуће. Због различитости стила живописања икона на иконостасу може се закључити да су најмање двојица мајстора радила ове иконе. Један је академски сликар Миленко Атанацковић, а за другог се претпоставља да је Карло Мацек.

У августу 2005. године у ову парохију је дошао садашњи свештеник који је 2014. године почео генерално реновирање овог храма. Током 2014.и 2015.године урађена је комплетна обнова унутрашњости храма, а 2016.године настављени су радови на обнови и уређењу спољашности храма. Овај генерално реновирани храм освећен је на светог великомученика Прокопија 2017.године.

У овом селу, запамћено је у посљедњих 170. година да су саграђене четири цркве, од тога једна школа - црква.

Прва богослужења вршена су управо у тој школи - цркви, која је подигнута прије 1850. године. Дакле, ова школа је, осим образовне, имала и духовну дјелатност, јер су у њој вршена богослужења. Овај објекат налазио се сјевероисточно од данашњег храма, према Дашници, на путу за Ковачиће. Нема поузданих података до када је потрајала ова школа - црква. У једном аустријском документу из 1888. године каже се да је изграђена нова школа. Не зна се да ли је и црква пренесена у зграду нове школе, као ни шта је било са старим објектом.

Друга богомоља у селу била је црква - брвнара која је саграђена између 1898. и 1900. године. Ово се да закључити на основу икона дарованих храму из 1900. 1901. и 1904. године. Ова црква потрајала је до 1924. године, када је подигнут храм од чврстог материјала, у барокном стилу. Нема података ко је освештао храм 1926. године. Могуће је да је то учинио митрополит шабачки Михаило, који је администрирао Митрополијом зворничко-тузланском.

Током Другог свјетског рата њемачка војска користила је цркву као шталу за коње. У рату храм је погодила и топовска граната, која је  нанијела ошетећења на звонику. Оштећења су била толика да је пријетила опасност да се звоник уруши сам од себе. Године 1967. дато је одобрење да се храм сруши и подигне нови, данашњи храм.

Сви храмови који су раније подизани били су посвећени Светом великомученику Прокопију.