Филијални храм - ТРНОВАЦ - гробље

Храм Светог великомученика Георгија на гробљу Трновац

Црква Светог великомученика Георгија саграђена је је 1900. године, а задужбина је имућне трговачке породице Јовановића (браћа Јово, Перо и Лазо) из Доње Тузле.

Темељи за грађење храма димензија 14x10 постављени су 02. августа 1899. године, а градња је завршена 14. октобра 1900, на празник Покрова Пресвете Богородице. Цркву је освештао митрополит зворничко-тузлански Георгије Живковић и посветио је великомученику Георгију, а Богородичин Покров је црквена слава.

О подизању и освећењу цркве сведоче два натписа која су исклесана у камену. Један се налази у цркви, десно од улазних врата, а други на зиду у цркви, такође са десне стране. На првом се на ћириличном писму налази доказ о задужбинарима храма и години изградње, а на другом који је уклесан 1882 године на ћирилици пише:

„Овде у ладном гробу/почивају смртни/остатци/Ристе Јовановића/ово-месног трговца/и житеља, који поживи/75. љета, а сахрањен/на Вел. петак 26. марта/1882. године./Из оданости према/своме родитељу/благодарни синови/Јово, Перо и Лазо/подигоше му овај споменик./1882

Ентеријер храма је током Другог светског рата девастиран неколико пута од усташа и Нијемаца.

Након завршетка рата радила се детаљна обнова, која је укључила живописање храма, израду иконостаса и осталог црквеног мобилијара. Иконописање на зидовима храма радио је иконописац Драган Бјелогрлић из Новог Сада од 1980. до 1981. године. Иконостас је израђен 1979. године у дуборезачкој радњи „Милошевић“ из Прељине код Чачка. Иконе на иконстасу живописао је 1981. године јеромонах Павле Калањ из манастира Градиште у Црној Гори.

Током рата у Босни и Херцеговини, на цркви је 1992. године оштећен кров, који је убрзо саниран.

Током 2014. године храм је неколико пута оскрнављен.

Храм  је генерално обновљен током 2015. године залагањем свештеника Милоша Тришића, извршени су санациони и хидроизолаторски радови, уређен ентеријер, црквена порта, прилаз, постављена нова расвета, видео надзор и плочници. Новообновљени храм је освештао 2015.г. епископ зворничко-тузлански г. Хризостом.