Врућичка

е-mail: [email protected]

Парох: Жељан Савић, јереј

О парохији

Врућичка прва парохија је 01. јануара 2015. године преименована у Врућичку парохију. Врућичку парохију чине насеља: Врућица, Бежља, Радешићи, Јелића Поток, дио Гомјенице, Црна Ријека, Студенци, Комушина и Слатина.

Парохијски храм

Храм Светих апостола Петра и Павла у Врућици

Храм је димензија 11,2х9,2 метара. Храм су градили мајстори из Маглаја предвођени мајстором Милошем од 1920. до 1923. године. Епископ бањалучки Василије Поповић освештао је храм 12. јула 1923. године. Подигнут је на иницијативу честитог старине Јефте Вуковића, као и других добровољаца из Првог свјетског рата. Сјекира којом је тесана дрвена грађа данас се налази у посједу цркве, јер је главни мајстор Милош предао оруђе Милошу Видовићу из Доње Врућице. Сјекира је мијењала власнике, а Милија Павловић ју је 1954. године предао свештенику на чување.

У току Другог свјетског рата храм су опустошиле усташе. Храм је обновљен 1976. године, изнутра и споља, када је уведена и струја. Други пут је обновљен 1988-1991. године, када је дограђен звоник, затим постављен нови крст, промијењени прозори, постављен нов иконостас и нова фасада.

Иконе са старог иконостаса предате су Музеју Епархије зворничко-тузланске, а датирају из 20-их година XX вијека. Иконостас од иверице постављен је 1991. године. Овај иконостас и иконе израдио је мајстор Александар Васиљевић из Добоја. Нови иконостас постављен је 2013. године, а израдио га је мајстор Саво Живковић из Гаврића код Добоја. Иконе на иконостасу иконописао је Горан Пешић из Чачка.