МЕТОХ МАНАСТИРА - МАНАСТИР ПРЕСВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У ПОДНОВЉУ

Контакт:
моб: +387 65 625-586

О метоху

Метох Пресвете Тројице налази се у Подновљу, општина Добој, поред магистралног пута Модрича – Добој. Градња постојећег једнобродног манастирског храма Пресвете Тројице почела је 2008. године. Изградњом храма руководио је Манојло Благојевић.

Прво богослужбено мјесто у Подновљу било је баш на мјесту данашњег метоха на ком је 1895. године подигнута црква брвнара. Прва молитва је била на Св. Стефана Дечанског 24. новембра 1895. године. Други храм на мјесту цркве брвнаре био је посвећен празнику Силаска Светога Духа. Није познато када је подигнут и ко га је освештао. Због дотрајалости овај храм је срушен 1984. године. На темељима тог храма саграђена је данашња манастирска црква. Данашњи храм није освештан. Одлуком епископа зворничко-тузланског г. Василија Е.бр. 540 од 21. августа 2011. године проглашен је Српским православним манастиром Пресвете Тројице у Подновљу. Одлуком епископа зворничко-тузланског г. Хризостома Е.бр. 2832 од 6. октобра 2014. године претворен је у метох манастира Дуга Њива. У комплексу манастира почела је градња манастирског конака.