МАНАСТИР ДУГА ЊИВА

Игуман Теофил (Ђуричић),
Настојатељ манастира

O манастиру

На мјесту садашњег манастира, према предању, налазила се црква брвнара посвећена светом пророку Илији, која је давно порушена. Оно што је дошло до нас од овога предања јесте обичај народа Требаве да долази на Илиндански сабор на Дугу Њиву, који се одржава у недјељу пред Илиндан.

Деведесетих година XX вијека почела је градња цркве на мјесту гдје је била некадашња црква брвнара. Приликом освећења нови храм посвећен је Светом кнезу Лазару Косовском и свим српским новомученицима.

Архитекта новог храма био је Саво Кривокапић из Добоја.

Иконостас је израдио Перо Николић из Крушковог Поља, а иконе на иконостасу осликао је Александар Васиљевић из Добоја. Међутим, током градње родила се идеја да се на овоме мјесту подигне манастир који би, по цркви брвнари, био посвећен Светом пророку Илији. Епископ зворничко-тузлански г. Василије прогласио ову цркву за манастир јуна мјесеца 2007. године.

2010. године почела је реализација идеје о градњи манастира Дуга Њива. Генерални пројекат новог манастира израдио је архитекта Славко Лукић из Бијељине. Темеље новога храма освештао је 31. јула 2011. године епископ г. Василије. Храм је завршен средином 2012. године. Након тога приступило се уклањању старе цркве, подигнуте 90-тих година 20. вијека. Комплетан иконостас и звона старе цркве однесени су и поклоњени новосаграђеном храму манастира Свете Тројице у Подновљу.

Манастир Дуга Њива има два богослужбена мјеста у једном храму. Главна црква посвећена је Светом пророку Илији (због цркве брвнаре), што је уједно и слава манастира, а крипта посвећена је Светом кнезу Лазару Косовском и свим српским новомученицима, које манастир такође празнује као другу славу. Сходно томе, постоје и два црквено-народна сабора, и то: недјеља пред Видовдан и недјеља пред Светог пророка Илију.
Манастирски комплекс још је у изградњи