Зворник- Саборни храм Рођења Пресвете Богородице

е-mail: [email protected]

Парох:
Милош Зекановић, протојереј
старјешина храма и архијерејски намјесник зворнички

Ђакон:
Јован Ашћерић

Свештеници који су раније службовали:

1. Видоје Лукић (1992-2024)

О парохији

Зворничку 1. парохију при храму Рођења Пресвете Богородице чини дио града Зворника и то: Улица патријарха Павла, од зелене пијаце закључно са зградама Б-1 и Б-2; Ул. рибарска (парни бројеви); Трг краља Петра I Крађорђевића (парни бројеви); Улица Вука Караџића од почетка до бр. 77 и Улице рибарске, те улице: Јадарска, Спречанска, Пионирска, Омладинска, 9. априла, Нова улица, Вратоломачки пут, Радничка, Гаврила Принципа.

Саборни храм - Зворник

Храм Рођења Пресвете Богородице у Зворнику

Градња храма, димензија 20,55х19,30 метара, почела је 2008. године по пројекту архитекте др Драгана Јевтића из Зворника.

Темеље је освештао епископ зворничко-тузлански г. Василије 19. септембра 2010. године. Храм је још у изградњи.

Куполске крстове и звона за храм освештао је епископ зворничко-тузлански г. Хризостом 21. септембра 2014. године.

Иконостас у дуборезу од храстовине израдио г. Раде Мишић, иконе за иконостас ради ђакон Данијел Билић. Године 2018. г. Никола Ђуровић почео фрескописање храма.

Храм је освештан на Малу Госпојину 21. септембра 2023. љета Господњег. Освеђење извршио Његова Светост Патријарх српски Господин Господин Порфирије уз саслужење Преосвештене Господе архијереја: Фотија епископа зворничко-тузланског, Герасима епископа горњокарловачког, Давида епископа крушевачког и Херувима епископа осјечко-пољског и барањског.
Филијални храм - ЂУРЂЕВ ГРАД - види под 2. парохија при Саборном храму
Филијални храм - МЛАЂЕВАЦ - види под 2. парохија при Саборном храму