ЗАПИСИ – Вјеронаука – ОДНОС СВЕШТЕНИКА И ЛАИКА

НОВИ Запис је на епархијском ЈуТјуб каналу!

55. епизода Записа и 11. из серијала ‘’Вјеронаука’’

Пројекат Записи је увијек у мисији ширења богоугодног и корисног садржаја на интернету. ''Мисија Цркве је свуда и увек'', како каже Преосвећени епископ зворничко-тузлански г. Фотије са чијем благословом Информативна служба епархије снима ове скромне уратке.
Фото: СНИМАК ЕКРАНА

У трећој епизоди 2. сезоне серијала ''Вјеронаука'' у оквиру ''Записа'' ђакон и вјероучитељ Славиша Тубин говори о односу свештеника и лаика.

Од времена светих апостола Црква Христова посједује двије службе вјерних. Прва јесте служба клирика, а друга је служба лаика. Светим крштењем вјерни улазе у лаичку службу Богу, која се одликује литургијским печатом, саборног одговарања Амин на прозбе свештеника. Клирици се као најдостојнији бирају из реда лаика. Клир има три степена: ђаконски, презвитерски и епископски. Однос клирика и лаика најбоље објашњава библијска терминологија. Оно што је Христос био апостолима, то су епископи клирицима и лаицима. Оно што су апостоли били Црквама као пастири и свештенослужитељи, то су презвитери на својим парохијама. Службе клирика и лаика су различите, али су обе у Духу Светом.

Плејлиста претходних епизода серијала ''Вјеронаука'' је ОВДЈЕ

Плејлиста свих претходних епизода Записа је ОВДЈЕ

Пратите нове епизоде на ЈуТјуб (YouTube) каналу Епархије зворничко-тузланске четвртком у 19 часова.

ЗАПИСИ ЗАПИСИ ВЈЕРОНАУКА ВЈЕРОНАУКА