БРЧКО: СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 50 ГОДИНА ОД ОСВЕЋЕЊА ЦРКВЕ У СРПСКОЈ ВАРOШИ

Поводом 50 година од освећења Саборног храма Успења Пресвете Богородице у Брчком представници Српске православне цркве и Српско просвјетно и културног друштва „Просвјета“ организовали су свечану академију којом је бити обиљежен овај јубилеј.

У суботу, 20. новембра, је одржана свечана академија поводом пола вијека од освећења Саборног храма Успења Пресвете Богородице у насељу Српска варош у Брчком.

Свечана академија је одржана у Културном центру "Патријарх српски Павле" са почетком у 18.00 часова, а након вечерњег богослужење.

Старјешина Храма Жељко Матић рекао је да историја Српске цркве у Брчком датира, према неким изворима, из 15. вијека.

"Оно што ми имамо написано је да смо у 18. вијеку имали своје храмове и богомоље, али кроз историју храмови су рушени, зидани су нови, дограђивани, реновирани. Као што је живот наше СПЦ захтијевао, тако је и народ своје храмове градио", подсјетио је Матић.

Поред програма који је припремила СПКД'' Просвјете'' свечану академију је увеличао византијски црквени хор „Свети Роман Мелод“ као и гост бесједник глумац Александар Стојковић из Бања Луке.

ПОВЕЗАНА ВИЈЕСТ: Епископ Фотије у Брчком поводом 50 година од освећења храма у Српској вароши

АКАДЕМИЈА БРЧКО СРПСКА ВАРОШ ЈУБИЛЕЈ ХОР ХОР СВЕТИ РОМАН МЕЛОД КУЛТУРА