Блатница: ПОСТ, МОЛИТВА, ПОКАЈАЊЕ И СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ

Успомена  на светог кнеза Лазара и косовске мученике свечано је прослављена у Парохији блатничкој

Фото: Далибор Ковачевић
Прослава светог кнеза Лазара је почела уочи Видовдана, свечаним дочеком дијела моштију овог светог мученика косовског, које је благословом Преосвећеног Епископа зворничко – тузланског Господина Фотија донио јеромонах Серафим (Сапардић), сабрат манастира Светог Николаја Мирликијског на Озрену, гдје дио моштију иначе и пребива.

Овим благословом, парохија блатничка и њени парохијани као и вјерници околних парохија, имали су прилику да се већ седму годину заредом поклоне моштима Светог кнеза Лазара и уједно помоле светитељу за његово покровитељство пред престолом Божијим.

Након дочека и уношења моштију у храм, молитвена радост настављена је вечерњим богослужењем, коју су служили јеромонах Серафим (Сапардић), протојереји ставрофори Миладин Вуковић и Миро Ђукарић, јереји Жељан Савић, Тадија Никчевић и Никола Панић, те ђакон Александар Митровић.

Моштима се поклонио велики број вјерника као и представници јавног, друштвеног, те политичког и културног живота општине Теслић.

Ове године парохија блатничка била је почаствована доласком игумана манастира Бијеле Воде код Љубовије, протосинђела Серафима (Петковића), који је по благослову Епископа Фотија, одржао предавање на тему „ПОСТ, МОЛИТВА, ПОКАЈАЊЕ И СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ“.

На сам дан празника, свету литургију служили су протосинђел Серафим (Петковић), протојереји ставрофори Ђорђо Јокић и Ранко Алексић, те јереј Павле Алексић.

Након свете Литургије обављен је трократни опход око храма, парастос свим Србима пострадалим од Косова до данашњег дана, као и ломљење славског колача.

Кум овогодишње прославе био је Георгије Ристић, а кумство за следећу годину преузео је Давид Лазић.

Након изласка из храма, услиједила је заједничка трпеза љубави за све присутне.

протонамјесник Младен Јурошевић

ВИДОВДАН БЛАТНИЦА СЕРАФИМ ПЕТКОВИЋ ПРЕДАВАЊЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ