ТЕСЛИЋ: ВИДОВДАН МЈЕРА НАШЕ ИСТОРИЈЕ

Видовданске свечаности у Теслићу

Фото: Далибор Ковачевић
По благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске, парохије теслићке, Светосавска омладинска заједница, у сарадњи са СПКД-ом „Просвјета“ и Културним Центром Теслић, организовали су Видовданске свечаности у част српских мученика пострадалих на Косову.

У склопу ових свечаности одржана су два догађаја којима смо отпочели прослављање Видовдана.

У сриједу 22. јуна у организацији са Културним Центром Теслић, одржана је промоција књиге „Дјела и стилови умјетности СПЦ у Далмацији“, аутора Милорада Савића.

У суботу 25. јуна у организацији са Светосавском омладинском заједницом одржана је изложба цртежа и слика под називом „Моја земља, моја вода, мој ваздух, моји људи“, умјетнице Александре Кузмановић из Теслића.

На Видовдан у храму Пресвете Тројице служен је молебан косовским мученицима и свим српским мученицима, пред моштима светог кнеза Лазара, које су  донешене из манастира Озрен. Молитвом је началствовао парох теслићки протојереј-ставрофор Чедо Готовац, уз саслужење свештенства теслићког намјесништва.

Након молитве, у порти храма, игуман манастира Бијеле Воде, отац Серафим (Петковић) одржао је предавање на тему: Видовдан – мјера наше историје.  У свом излагању, кроз ријечи и пјесму, отац Серафим је нагласио да је Косово наша водиља, а косовско опредјељење чињеница која се тиче свакога Србина.

Овај најсветији крстоносни дан у историји српскога рода одређује наше цјелокупно биће, и усмјерава га, ка небу – према непролазном Царству Божијем, и ка свакоме човјеку у коме се налази свето Косово.

ђакон Александар Митровић

ВИДОВДАН ТЕСЛИЋ СЕРАФИМ ПЕТКОВИЋ ПРЕДАВАЊЕ ИЗЛОЖБА ДУХОВНЕ ПОУКЕ