ДЈЕЦА ИЗ ПАРОХИЈЕ КОЛОБАРСКО-ГРБАВИЧКЕ ЕПИСКОПУ ФОТИЈУ

ПРИЛИКОМ ОСВЕЋЕЊА ЦРКВЕ У ГРБАВИЦИ

Преосвећени Владико, часни оци, поштовани ктитори, драги наши родитељи, браћо и сестре... Дозволите да вам се, поводом овог дивног догађаја, обратимо у име све дјеце из Грбавице.

У години великог јубилеја наша Грбавица ја добила овај прелијепи храм. Вјерујемо да се наш Свети Сава зајено са Светим Николајем радује на небу. Радују се наши преци, сви се радују али ми дјеца из Грбавице највише.

Радујемо се јер добијамо храм гдје ћемо долазити и када смо срећни и када смо тужни. Овдје ћемо да благодаримо Богу за све што нам је дао, овдје ћемо да се молимо за наше родтитеље, учитеље... Добро, понекад ћемо да се помолимо и да наставница математике одложи тест. Знамо да наше дјечије молитве Бог увијек услиши и због тога никакву помоћ у неким нашим тешким тренуцима нећемо тражити ни на улици нити у било каквим пороцима. Долазићемо у храм и молићемо се.

Преосвећени владико, дозволите да Вам укратко кажемо понешто о нашој дјеци која живе у Грбавици и оближњим селима. Прихватите ово као извјештај Ваше најмлађе духовне пастве:

Ми, дјеца Грбавице не правимо никакве подјеле мећу нама, сви смо прије свега Православни Хришћани и Срби Светосавци.

Наша општина је мултиетничка, ми све друге поштујемо, никога не мрзимо, желимо да живимо у миру... а нашу вјеру волимо до неба.

Што се тиче нас, дјеце из Грбавице и сусједних села, овдје немају шта да траже секташи нити било какви отпадници од вјере. Ми смо удови Тијела Христовог и тако ће заувијек остати.

Такође, никакви продавци наркотика нити било који други људи који одводе омладину у пропаст овдје нису добро дошли. Нас наша света Црква учи да је Светосавље једини здрав начин живота.

Ми, Владико одбацујемо јогу али се зато сви бавимо спортом или фолклором.

У нашој подручној школи у Грбавици има 277 ученика и сви уче Православну вјеронауку. Ово је један од ријетких примјера да 100% ученика похађа Православну вјеронауку. Надамо се да ће тако увијек бити.

Ми одрастамо у тешким временима. Наши родитељи су пуно заузети у овој борби за егзистенцију, труде се и раде да нам обезбједе све услове за нормалан живот. Ми смо свјесни тога и нећемо дозволити да њихов труд буде узалудан. Постаћемо сви добри и вриједни људи као што су то наши родитељи.

На интернету су нам лако доступна разна зла овога свијета. Ми смо данас добили још један прави „АНТИВИРУС“. Добили смо храм у којем јасно учимо шта је гријех а шта врлина. Нека нам говоре други колико год хоће да је данс све ИН, КУЛ, ОКЕЈ... Ми смо научили да су велики гријеси гордост, среброљубље, блуд, завист, неумјереност у јелу и пићу, гњев, очајање... то води у сигурну пропаст; а да су Смјерност, Дарежљивост, морална чистота, милосрђе, уздржљивост, кротост, ревност... су велике врлине којима морамо да тежимо. Ово је наш путоказ и ми се овога држимо.

Но, оно што је у свему овоме најважније јесте то да смо добили још један храм у којем ће се служити Света Литургија на којој ћемо се причешћивати.

Захваљујемо се нашем епископу, нашим свештеницима, вјероучитељима а посебно нашим ктиторима за овај дивни храм који смо добили.

Преосвећени владико, примите овај кратки извјештај од најмлађе Ваше духовне дјеце. Ми ћемо и даље да се трудимо и да напредујемо у врлинама. Желимо да будемо заиста „родитељима на радост а Цркви и отаџбини на корист“. Заједно са пјесником Ракићем узвикујемо:

ЛАЖУ! НИЈЕ НАС ЗАХВАТИЛА ЗАПАДЊАЧКА РИЈЕКА И НАШЕ СЕ ДУШЕ ОПАСНОСТИ НЕ ПЛАШЕ!

Уз помоћ наших родитеља и наших свештеника одрастаћемо као дјеца светосавска да израстемо у људе достојне наших предака. Тешко је али успјећемо, вјерујемо надамо се и молимо за то.

Не ослањамо се на нашу снагу јер је она мала него се уздамо у Милост Божију и Ваше свете молитве. Зато Вас молимо Владико свети да се молите за нас и да нам дођете кад год можете.

Одана Вам, најмлађа духовна чада, дјеца из парохије колобарско-грбавичке са својим вјероучитељем Бојаном Крстановићем.

ВИДЕО СНИМАК ЈЕ ОВДЈЕ