ЗАВРШЕНО ФИНАЛЕ ПРВОГ МЕЂУНАРОДНОГ КВИЗ ТАКМИЧЕЊА "НЕМАЊИЋИ"

У периоду од 22. до 25. јануара у Београду је одржана завршница међународног квиз такмичења "Немањићи" за основце.

Финалним такмичењем су заокружене вишемјесечне припреме, учења, као и кругови квалификационих такмичења за преко 1000 ученика из 11 земаља који су били сврстани у око 320 екипа са по три такмичара, а све поводом обиљежавања 800 година самосталности СПЦ.

Носиоци идеје и пројекта из организације "Мир Божији" из Бања Луке, а у сарадњи са СПЦ и Владама Србије и Републике Српске су се потрудили да сама организација и такмичење прођу у одличној атмосфери и на завидном нивоу.

Први полуфинални дио такмичења је одржан 23. јануара у просторијама зграде општине Врачар гдје је учешће узело 8 најбољих екипа из Србије, Републике Српске, Црне Горе, као и специјални гости из Аустрије који су били најбоље пласирана екипа из дијаспоре.

Велико финале је одржано два дана касније у згради Народне библиотеке на Врачару. Такмичење је отворио Епископ ремезијански г. Стефан, уз богат културно-умјетнички програм.

У узбудљивој завршници, као најбоља се показала екипа под називом "Немањина дружина" из ОШ "Велизар Станковић-Корчагин" из Великог Шиљеговца код Крушевца, а побједници су награђени медаљама и вриједним наградама.

Ђаци који су се квалификовали са простора Епархије зворничко-тузланске су у завршници наступали под именом "Кнез", а представљали су их ученици из ОШ "Кнез Иво од Семберије" из Бијељине, који су у Београд стигли и боравили са својим наставницима, а подршку и финансијску помоћ им је пружио Мисијски фонд епархије, уз благослов Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија.

Сви такмичари, наставници и организатори су провели два дана на излету у манастирима Жича и Студеница, гдје су уз молитвено-литургијско сабрање и дружења провели прелијепе тренутке и стекли нова познанства.

Такмичење су затворили оснивачи овога квиза монах Виталије из манастира Студенице и г. Здравко Мочевић предсједник организационог одбора квиза, који су том приликом изјавили да је сам циљ квиза постигнут окупљањем и приближавањем дјеце из српских земаља и региона, као и да је у плану да овај тип квиза и такмичења добије још већу подршку и традицију најавивши нови циклус квиз такмичења за следећу годину са темом о знаменитим Србима.

Вјероучитељ, Данијел Васић