Историјски дан за Војску Србије

Након увођења верске службе у Војску Србије Генералштаб Војске Србије прославио је 6. маја 2018. године по први пут своју славу, Светог великомученика Георгија.

Свету архијерејски Литургију служио је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј. Саслуживали су протонамесници мајор Слађан Влајић, главни свештеник Војске Србије, и капетан Ђорђе Димић, војни свештеник у Команди Копнене војске; војни свештеници јереји мајор Немања Петровић из Војне академије, капетан Саша Совиљ из Војномедицинске академије, капетан Ђорђе Стојисављевић из 1. бригаде КоВ и капетан Селимир Вагић из Речне флотиле; као и протођакон Стеван Рапајић и ђакон Драган Танасијевић. Појао је хор Мојсије Петровић.

По доласку у касарну Бањица-2, Патријарха српског г. Иринеја дочекали су изасланик Председника Републике Србије и врховног команданта Војске Србије г. Никола Селаковић, министар одбране г. Александар Вулин и гначелник Генералштаба Војске Србије енерал Љубиша Диковић са бројним генералима, старешинама и другим припадницима Војске Србије.

На крају Литургије, Патријарх српски Иринеј је освештао славске дарове и преломио славски колач са домаћином и првим кумом славе, генералом Љубишом Диковићем, и осталим гостима. У пригодном обраћању, честитајући славу, Патријарх је истакао: -Радујем се овом дану који је историјски за наш народ и нашу војску, јер старешине Генералштаба  Војске Србије прослављају Светог великомученика Георгија, који је и сам био војник и војсковођа. Та чињеница свима улива велику наду да ћемо уз све недаће и непријатељства која нас окружују ипак опстати, јер нисмо сами. Као што је велики апостол Павле говорио: `Ко ће против нас ако смо са Богом?`. Гарант томе је и чињеница да је данас на светој Литургији начелник Генералштаба Војске Србије, по узору на наше славне претке, читао Символ вере и тиме сведочио то преко потребно јединство. Нека се овај диван пример продужи кроз нашу будућност у читавој Србији, да будемо близу и сједињени једни са другима, јер наша снага јесте у нашем јединству и слози, поручио је Патријарх српски.

Током свечаног славског ручка, домаћин славља и кум славе, генерал Љубиша Диковић, поздравио је присутне подсећајући на славне претке који су пре једног века поносно ослобађали наш народ и нашу домовину, носећи увек у својој торбици бар парче таина и свећу воштаницу, да и у најтежим условима могу да прославе славу. Генерал Диковић је истакао: -Схватили смо да можемо бити још кориснији себи и другима и кроз веру у Бога. Наша традиција и наша снага довели су до тога да ми данас обележавамо славу Генералштаба - Светог Георгија који је веровао у Бога и није узмицао ни пред толиком силом као што су били царски моћници и који је на крају живот дао за веру. Важно је да наши официри, подофицири и војници верују у Бога, у правду, у државу којој припадају и да буду једнако чврсти као и Свети Георгије. Градећи пут таквог војника потребна нам је ова слава и овај дан, закључио је начелник Генералштаба Војске Србије.

У знак сећања на славу Генералштаба, генерал Диковић је Патријарху српском Иринеју уручио плакету Војске Србије у жељи ''да свештенство, као и до сада, буде ослонац нашег народа у добру и у злу''. Такође, главном војном свештенику мајору Слађану Влајићу генерал Диковић је, у знак захвалности, уручио икону Светог великомученика Георгија, захваливши и пуковницима Сави Иришкићу, начелнику Управе за људске ресурсе у Генералштабу Војске Србије, следећем куму славе, и Саши Милутиновићу, начелнику Одељења за веру у Генералштабу Војске Србије.

Извор:спц.рс