ОТВОРЕН НОВИ МУЗЕЈ EПАРХИЈЕ БУДИМСКЕ У СЕНТАНДРЕЈИ

Дана 25. маја 2019. године у Сентандреји је било посебно свечано захваљујући посети Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја.

Његова Светост најпре је посетио Саборну тзв. Београдску цркву, а затим је уследио пријем за високе званице у Епископском двору. Епископ будимски г. Лукијан тим поводом угостио је делегацију Српске Православне цркве - Патријарха српског г. Иринеја, Епископа бачког г. Иринеја, Епископа буеносајреског и јужноамеричког г. Кирила, Епископа мохачког г. Исихија, као и кардинала др Ердо Петера, евангелистичког бискупа г. Павла Лакнера, државног секретара Мађарске г. Шолтес Миклоша, министра културе Р. Србије г. Владана Вукосављевића, министра просвете и науке Р. Србије г. Младена Шарчевића, генералног секретара Председника Србије г. Николу Селаковића, амбасадора Р. Србије у Мађарској г. Ивана Тодоров, амбасадорку БиХ у Мађарској гђу Биљану Гутић Бјелицу, директора Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама г. Милету Радојевића.

Владика је свечано дочекао и војног аташеа Србије у Мађарској потпукованика Душка Ђекића, председницу Српске Самоуправе у Мађарској гђу Веру Пејић Сутор, српског посланика у Мађарском Парламенту г. Љубомира Алекова, парламентарног представника г. Хадхази Шандора, градоначелника Сентандреје г. Вершеги Нађ Миклоша, управницу Галерије Матице српске др Тијану Палковљевић Бугарски, директора Покрајинског завода за заштиту споменика културе г. Зорану Вапу, управника Патријаршијске Библиотеке г. Зорана Недељковића, управника Библиотеке Матице српске Селимира Радуловића, управника Музеја Патријаршије Српске ђакона Владимира Радовановића и друге личности јавног и културног живота из Мађарске и Србије.

Његова Светост је праћен епископима и свештенством стигао у зграду прве српске учитељске школе - Препарандију, где је извршио чин освећења новог Музеја. Затим се присутнима обратио Епископ будимски г. Лукијан, поздравивши Његову Светост и представнике Владе Мађарске и Владе Србије као и све присутне. Његова Светост је посебно нагласио значај пријатељства Србије и Мађарске и захвалио Влади Мађарске за несебичну помоћ Српској Православној Цркви у Мађарској.

Присутнима су се обратили и мр Коста Вуковић, управник Музеја Епархије будимске, Шолтес Миклош, државни секретар, који је такође подвукао значај сарадње Владе Мађарске са Српском Православном Црквом, односно Епархијом будимском. Српско-мађарски односи су односи изузетног пријатељства две земље и два народа са хришћанском традицијом. Министар културе и информисања Р. Србије г. Владан Вукосављевић је истакао значај пријатељства две суседне земље. Међудржавна сарадња Србије и Мађарске на културном плану одвија се између осталог и преко Епархије будимске са којом је Министарство културе и информисања реализовало бројне пројекте.

Иначе, пројекат изградње и адаптације новог Музеја Епархије будимске је реализован средствима Владе Мађарске и уз помоћ Министарства културе и информисања Владе Србије.

Са благословом Његове Светости свечану врпцу су пресекли г. Шолтес Миклош, државни секретар, и г. Владан Вукосављевић, министар кулутуре и информисања у Влади Србије, чиме је у духу великог јубилеја 800-годишњице аутокефалности Српске Православне Цркве отворен нови Музеј Епархије будимске. Затим су присутни гости имали прилику да обиђу Музеј који се простире на 1600 м² а чија стална поставка броји 500 експоната.

Јеромонах Варнава Кнежевић, фото: Иван Јакшић

Извор: СПЦ