ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ЦЕНТРАЛНОЈ ПРОСЛАВИ ЈУБИЛЕЈА 950 ГОДИНА МАНАСТИРА ПРЕПОДОБНОГ ПРОХОР ПЧИЊСКОГ

Поводом 950 година од оснивања манастира Преподобног Прохора Пчињског и 700 година од упокојења Светог краља Милутина Епархија врањска је организовала тродневно радно и свечано обележавање 12, 13. и 14. јуна 2021. године, под покровитељством Председника Републике Србије г. Александра Вучића.

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, уз саслужење Митрополита белгородског г. Јована из Руске Православне Цркве и петнаест архијереја Српске Православне Цркве, служио је 13. јуна 2021. године свету архијерејску Литургију у манастиру Светог Прохора Пчињског.

Одговарале су монахиње манастира Светог Стефана у Горњем Жапском и хор Свети кнез Лазар из Крушевца.

Светој Литургији су присуствовали министри и други представници Владе Републике Србије, амбасадора више земаља, представници Полиције, Војске Србије, градских и локалних самоуправа, ректор Универзитета у Источном Сарајеву са сарадницима, представници српских организација у Северној Македонији, представници установа, предузећа и велики број верних како из Србије тако и окружења.

У току Литургије, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије обратио се беседом.

На  крају свете Литургије, Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије је захвалио свима који су допринели припреми за обележавање великог јубилеја, као и свима који су дошли на прославу, а посебно Његовој Светости Патријарху српском г. Порфирију и Високопреосвећеном Митрополиту белгородском г. Јовану из Русије, којима је поклонио иконе Светог Прохора Пчињског.

Свечана академија поводом великог јубилеја манастира Преподобног Прохора Пчињског почела је у 12 сати, на којој је беседио академик др Славенко Терзић, а  учешће су узеле монахиње из манастира Светог архиђакона Стефана из Горњег Жапског и Дечји хор Музичке школе Стеван Мокрањац из Врања.

Због свеобухватне помоћи државе Србије манастиру, поводом његове обнове, за одржавање и припрему великог јубилеја, Епархијски савет Православне Епархије врањске је донео одлуку да се покровитељу великог јубилеја, председнику Републике Србије г. Александру Вучићу додели орден Преподбног Прохора Пчињскога. Орден Председнику је уручио Његово Преосвештенство Епископ врањски г. Пахомије.

Након свечане академије, уприличен је културно-уметнички програм, а за све званице, учеснике у прослави и сав присутни верујући народ празнично послужење је припремио Организациони одбор уз помоћ дародаваца.

У послеподневним часовима Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије у пратњи домаћина Његовог Преосвештенстав Епископа врањског г. Пахомија посетио је многодетне породице у Прешеву, у насељу Железничка станица, у селу Лопардинце и Бујановцу, доделивши им материјалну помоћ. Такође, Патријарх је посетио храмове Светих апостола Петра и Павла и Светог Ђорђа у Лопардинцима.

Извор: Епархија врањска

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ЕПИСКОП ПАХОМИЈЕ ЕПАРХИЈА ВРАЊСКА МАНАСТИР ПРОХОР ПЧИЊСКИ