ЕДЕСКИ МИТРОПОЛИТ КАЛИНИК (1918-1984) ПРИБРОЈАН САБОРУ СВЕТИХ

Звона Свештене митрополије Едесе и Пеле Јеладске Свете Цркве радосно су звонила 23. јуна 2020. на вест да је архијереј 20. века те Митрополије званично прибројан Сабору светих Православне Цркве.

Наиме, Свештени Синод Цариградске Патријаршије, на свом заседању у Православном центру у Шамбезију, Женева, јуче 23. јуна 2020, под председавањем Свјатјејшег патријарха Вартоломеја донео је одлуку да канонизује блаженог спомена митрополита Едесе Калиника (1918-1984).

Садашњи митрополит Едесе Јоил, у пратњи свештенства и верника целе епархије, на гробу светитељевом отпевао је његов кондак, тропар и величаније. Службу новопросијавшем саставио је управо митрополит Јоил.

Свети Калиник ће се светковати годишње 8. августа, а у самом чину канонизације у Едеси учествоваће патријарх Вартоломеј.

Свети Калиник (на крштењу Димитрије Павлос), рођен је у селу Ситаралона, Агринио, 1918. г. од побожних родитеља. Са одличним оценама дипломирао је на Богословском факултету у Атини и радио је као секретар Свештене митрополије Етолије, а проповедао је народу Месолонгија.

Замонашен је 1957, а за јеромонаха је рукоположен 1. децембра те године. Након што је 25 година службовао у Епархији Етолије изабран је за митрополита Едеса и Пеле 24. јуна 1967. и хиротонисан следећег дана. За њга се вели да је неуморно и предано радио на што бољем образовању свог свештенства.

Основао је интернат за ђаке и старачки дом. Велику пажњу је полагао у монаштво и зановио први манастир Светог Архангела Михаила. Био је епископ пун мисионарске, пожртвоване духовности. Његове мисли су биле дубоко богословске и духовне природе.

Боловао је седам месеци. Преставио се у Господу 8. августа 1984. На сахрани је свештенодејствовало 29 архијереја, велики број свештеника, у присуству огромне поворке верника. По својој жељи, сахрањен је у едеском градском гробљу, јер је желео да буде близу народа коме је служио и којег је волео.

Извор: Orthodochristian.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)

КАЛИНИК ЕДЕСКИ ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА