ЈЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА КАШИЧИЦА И ПУТИРА ЗА РУМУНСКУ ЦРКВУ НЕПРИХВАТЉИВА

Румунски православни верници били су срећни што су почели да присуствују службама на отвореном у петак 15. маја 2020, после периода карантина због пандемије вируса короне.

У припреми за повратак на редовна богослужења, Црква је издала смернице „у погледу приступа православних верника местима богослужења и гробљима, и њиховог учешћа у богослужењима“.

Многе смернице су типичне за оне које су издале неколико епархија и помесних Цркава током последњих неколико месеци: Верници морају одржавати  раздаљину од два метра између себе; старим и болесним лицима се препоручује да остану код куће за време богослужења и да се исповедају и причесте у договорено време са свештеником; маске су обавезне; дезинфекција ће бити обезбеђена у свакој цркви, и тако даље.

Што се тиче служења божанске Литургије, Румунска патријаршија у потпуности одбацује било какве промене у начину причешћивања верника. Једнократна употреба кашичица и путира за Православну цркву  је неприхватљива. Тај исказ гласи:

„За Васељенску Православну Цркву не постоје освећени предмети за једнократну употребу, већ за сталну употребу (путир, дискос, звездица и кашичица), предмети који се бришу пре и после сваке употребе. У пракси Васељенске Православне Цркве употреба заједничке кашичице у евхаристији није било узрок заразе ниједног православног верника претходних година или последња два месеца пандемије.

Из овог разлога, Румунска православна црква, према вековној литургијској традицији, не може прихватити, чак ни у време пандемије, употребу путира и кашичице за једнократну употребу за причешћовање верника на божанској Литургији,“ закључује се у саопштењу о служењу Евхаристије.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског СПЦ)

СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ ЕВХАРИСТИЈА КОРОНА ВИРУС COVID19 ПАНДЕМИЈА ЕПИДЕМИЈА РУМУНСКА ЦРКВА РУМУНСКА ПАТРИЈАРШИЈА