САСТАНАК ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ИРИНЕЈА И ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА

Председник Републике Александар Вучић састао се 25. јула 2019. године са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем.
У срдачном и отвореном разговору било је речи о темама које су од значаја за државу Србију и Српску Православну Цркву. Председник Вучић је информисао Његову Светост о актуелној политичкој ситуацији и изазовима са којима се Србија сусреће. Саговорници су се сагласили да је у тешким временима јединство од кључног значаја за опстанак српског народа на Косову и Метохији.

Његова Светост Патријарх је захвалио Председнику на његовој личној и несебичној посвећености и помоћи коју је држава обезбедила за завршетак радова на храму Светог Саве на Врачару. Патријарх је информисао председника Вучића о току завршних радова и позвао га да у наредном периоду посети храм и лично се увери у мајсторство руских и српских мозаичара, као и уметнички домет тог јединственог и највећег мозаика у свету, који ће од краја следеће године бити на понос Београду, Србији и читавом хришћанству.

Председник Вучић је са задовољством прихватио позив патријарха Иринеја да држава и Црква заједно прославе велики јубилеј 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве као један од најзначајнијих догађаја у историји Србије и српског народа.

Његова Светост је посебно похвалио чињеницу да су и Београд и Србија постали велико градилиште, да се лице српске престонице али и читаве државе из дана у дан мења на боље, а да отварање сваке нове фабрике и повезивање наших градова и села најмодернијим ауто путевима показује да Србија стаје на ноге и да преданост марљивом раду даје праве резултате на корист народа и државе. Двојица саговорника изразили су забринутост због пада наталитета у Србији и сагласили се да треба уложити максималан напор у циљу њеног повећања.

Састанку су присуствовали Преосвећени Епископ ремезијански г. Стефан, старешина храма Светог Саве; генерални секретар Председника Републике г. Никола Селаковић и лични секретар Патријарха г. Дејан Накић.

Извор: Кабинет Председника Републике Србије, фото: Танјуг