Владимир Путин посјетиo храм Светог Саве

Председник Русије г. Владимир Путин завршио је своју посету Републици Србији обиласком Спомен-храма Светог Саве на Врачару.

Председник Русије г. Владимир Путин посетио је 17. јануара 2019. године у вечерњим часовима, у пратњи председника Републике Србије г. Александра Вучића, храм Светог Саве на Врачару. Добродошлицу драгом госту из Русије у заветном храму српског народа пожелео је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј.

У свечаном дочеку учествовали су чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве: Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, Епископ бачки г. Иринеј и Епископ шумадијски г. Јован; као и Епископ ремезијански г. Стефан, викар Патријарха српског и старешина храма Светог Саве.

Свечаном дочеку високог госта присуствовали су и протојереј Виталије Тарасјев, старешина Подворја Руске Православне Цркве у Београду, шеф Кабинета Патријарха српског ђакон др Александар Прашчевић и братство Светосавског храма. Поред представника Српске Православне Цркве, председника Руске Федерације г. Владимира Путина дочекали су и председница Владе Републике Србије г-ђа Ана Брнабић, председавајући Председништва БиХ г. Милорад Додик, председница Републике Српске г-ђа Жељка Цвијановић, потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова г. Небојша Стефановић, директор Безбедносно-информативне агенције г. Братислав Гашић, амбасадор Руске Федерације у Београду г. Александар Чепурин, амбасадор Србије у Руској Федерацији г. Славенко Терзић, генерални директор Србијагаса г. Душан Бајатовић и представници културног и јавног живота Србије.

Председника Путина на платоу Светосавског храма на Врачару дочекало је, по проценама стручњака, око 100 хиљада људи из целе Србије.

Председник Путин је обишао доњу цркву под куполом спомен-храма посвећену Светон великомученику кнезу Лазару, где је настојатељ Спомен-храма епископ Стефан госту представио историјат храма и крипте. Том приликом председник Путин заједно са председником Вучићем запалио је свећу, уз појање Светосавског хора Мокрањац под диригентском палицом др Катарине Станковић.

Високи гост је, затим, пошао у лађу храма Светог Саве, где је на припремљеној макети најистакнутији руски академик и иконописац г. Николај Мухин објаснио докле се стигло са израдом и монтажом мизаика у олтарској апсиди храма која је површине 3.185 м².

Том приликом патријарх Иринеј и председници Путин и Вучић утиснули су на композицију Нерукотвореног Образа Христовог по три камена у бојама тробојки српске и руске заставе и на тај начин потврдили изузетну сарадњу двеју држава – Србије и Русије.

Председник Путин је даривао храму Светог Саве икону Пресвете Богородице у злототиску, а Његова Светост Патријарх српски г. Иирнеј поклонио је председнику Владимиру Путину икону Светог Саве, првог Архиепископа српског, сликану на дрвету.

​Извор: СПЦ

ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ ПРЕДСЕДНИК ВЛАДИМИР ПУТИН АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ РУСИЈА ХРАМ СВЕТОГ САВЕ