УЖИВО СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ ЗА МЕДИЈЕ У НИКШИЋУ

Мјере донијете у циљу сузбијања ширења коронавируса претворене су у политичке мјере и усмјерене су само ка Митрополији црногорско-приморској и епархијама СПЦ у Црној Гори, оцијенио је координатор правног савјета Митрополије, свештеник Велибор Џомић.

Притварање епископа Јоаникија и свештеника, како је казао, значи „стравичну злоупотребу права“ и поништавања права на слободу вјероисповијести, те „чупања једног догађаја ради медијске сатанизације, политичке дисквалификације цркве и фантомског процесуирања владике Јоаникија и свештеника“.

„Прекршено им је право на претпоставку невиности, јер су унапријед проглашени кривим. То је народ препознао и одговорио на неправду„, казао је Џомић на прес конференцији у Никшићу.

Адвокат Сава Костић, један од бранилаца осумњичених, рекао је да је позив који је уручен свештенству и Јоаникију није правно ваљан акт, јер је у њему писало да се морају јавити одмах, што, како је казао, не познаје ниједан закон.

„Грађанин је слободан, и када одради све оно што је потребно, нема потребе да се приводи, као што је било у овом случају. Службеник полиције је инсистирао да то мора да уради, да има наредбу, не наводећи ко му је дао ту наредбу, већ да је то добио од својих претпостављених. Позивам га да каже ко је дао њему такву наредбу„, рекао је Костић.

Истакао је да су приликом доласка у ЦБ Никшић смјештени у просторију која није задовољавала услове у складу са актуелним привременим мјерама.

Подсјетио је да се 12. маја, на празник Светог Василија, на улицама спонтано окупио велики број грађана, али и оцијенио да је полиција сигурно имала операзивна сазнања да ће до тога доћи, јер се, како је рекао, зна шта тај датум значи за Никшићане.

Подсјетио је да су за вријеме Васкрса полицајци редовно били присутни на истој локацији и предузимале радње, па се, како је казао Костић, поставља питање зашто нису тако поступали и 12. маја. „Зашто надлежно тужилаштво није процесуирало и одговорна лица из ЦБ Никшић због тога што нису предузели законом обавезне радње„.

Раније је најављено је да ће се, поред Џомића, на пресу обратити адвокати Сава Костић, Вера Мијановић и Драган Шоћа, те протојереј Миодраг Тодоровић.

ЦРНА ГОРА ЗАКОН ЦРНА ГОРА ЕПАРХИЈА БУДИМЉАНСКО НИКШИЋКА ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ УХАПШЕН ВЛАДИКА ПРОГОН ЦРКВЕ САОПШТЕЊЕ