„ПАТРИЈАРХ“ ФИЛАРЕТ СЕ ПРОТИВИ ПРОПИСУ ТОМОСА

''Свештенство'' и паства ''Кијевске Патријаршије'' изван Украјине не могу се присиљавати да пређу у јурисдикцију Цариградске патријаршије, рекао је Филарет Денисенко, почасни „патријарх“ украјинске расколничке Цркве.

Мада је један од прописа у Томосу о аутокефалности који је издао Цариград „Православној Цркви Украјине“ био да све парохије „Кијевске Патријаршије“ изван граница Украјине морају бити пребачене под јурисдикцију Цариградске Патријаршије, „Кијевска Патријаршија“ не може присилити своје епархије у иностранству да удовоље овом пропису, рекао је Денисенко у недавном интервјују агенцији Главком.

На питање шта ће бити са епархијама „Кијевске Патријаршије“ у Русији, он је одговорио: „Да, постоји такав захтев, али оне не желе да пређу под Цариград. Овај захтев се не тиче само архијереја у Русији, него и свих архијереја у Канади, САД, Латинској Америци и Европи. Они не желе да буду под Цариградском патријаршијом и нико их не може на силу одвојити од ''Кијевске Патријаршије“.

Раније смо донели вест да четири расколничке украјинске парохије у иностранству одбијају да пређу под цариградску јурисдикцију, мада се „митрополит Епифаније Думенко“ нада да се то питање може разрешити разговорима.

Са своје стране  Филарет стално тврди да је био, да је и даље и да ће бити патријарх, што би значило да „Кијевска Патријаршија“ и даље постоји. С друге стране, Цариград је прописао да Кијевска Патријаршија и „Украјинска Аутокефална Православна Црква“ треба да буду разрешене пре него што се удруже у нову националистичку Цркву.  Филарет је агенцији изјавио да пред законом нема „Кијевске Патријаршије“, али у стварности је има, пошто постоји патријарх. С друге стране, Епифаније Думенко је изричито навео да „Кијевска Патријаршија“ више не постоји.

И док Свети Синод Цариградске патријаршије изричито прописује (11. октобра 2018) да не сме бити насилног преузимања цркава и манастира у Украјини, Филарет сматра другачије - да нема ничег лошег у томе што државне власти присиљавају парохије да пређу из канонске у расколничку Цркву.

Он је даље изјавио: „Уредбе ме лично не задовољавају, па из тог разлога треба одржати заседање Помесног сабора и усвојити уредбе Православне Цркве Украјине – не у смислу да Кијевска митрополија буде унутар Цариградске патријаршије, пошто се ми сада држимо ових уредби, грчких уредби, док као аутокефална Црква треба да имамо своје сопствене украјинске уредбе“, рекао је Филарет, изражавајући уверење да се Цариград неће противити било каквој промени и да им је, штавише, речено да могу мењати уредбе по вољи.

Међутим, текст Томоса прописује да уредбе морају бити у складу са Томосом, што је био услов да Цариград подари аутокефалност.

Извор: orthochristian.com  (са енглеског Инфо служба СПЦ)