Израелски председник за поштовање имовинских права Цркава

У спору око црквене имовине израелски председник Рувен Ривлин заступа скоро решење: „Држава Израел не намерава да нарушава права цркава на њихову имовину или било који капитал који користе за своје делатности.“

„Никада тако нешто нећемо чинити“, изјавио је председник приликом новогодишње аудијенције за црквене поглаваре у Јерусалиму. Цркве су позване да суделују у изради закона како би „у коначно договореном споразуму била загарантована неповредивост њихових права“, рекао је Ривлин. Изразио је наду да ће дискусија и дијалог довести до решења.

Његова светост православни Патријарх јерусалимски Теофило III изразио је узнемиреност због процеса успостављања закона којим држава отуђује црквену имовину и продаје је приватним инвеститорима: „Ми смо веома забринути због наставка покушаја да се спроведе врло дискриминишући закон који угрожава хуманитарну мисију Цркве.“

Истовремено, Патријарх је захвалио председнику на „мудрој интервенцији“ и потврдио спремност Цркава за дијалог. Такође је подсетио на то да су Цркве у опозиционом јединству.

Раније, током лета, челници Цркава су у свом заједничком саопштењу реаговали на незваничне најаве, да ће се првобитно стопирани нацрт предлога закона премијера Бенјамина Нетанјахуа, поново наћи на дневном столу. Нацрт предвиђа, да земља коју су инверститори узели под уговор о закупу, може да се накнадом куповног износа и једном врстом додатне одштете државно отуђи. Позадина овога су уговори о закупу још из времена оснивања Израела, по којима Цркве имовину (земљу) у дугорочним уговорима уступају организацијама попут Јеврејском националном фонду. Истеком закупа у наредним деценијама земља и свеукупна изградња на њој враћа се свом власнику.

Са освртом на посебност статуса Јерусалима као Светог града за Јевреје, хришћане и муслимане, председник Ривлин је истакао „осетљивост“ ове уравнотежености. Мада понекад и није лак заједнички живот ове три религије, он је ипак „најморалнији циљ“, додао је председник.

„Држава Израел никада неће нарушити слободу вероисповедања верских заједница у Јерусалиму и читавом Израелу“, нагласио је Ривлин.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

ЗАКОН ИЗРАЕЛ