ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА АКАДЕМИЈИ ПОВОДОМ ''ВИШЊИЋЕВИХ ДАНА''

ФИЛИП ВИШЊИЋ - НЕПРОЛАЗНА ВЕЛИЧИНА У СРПСКОМ НАРОДНОМ ПРЕДАЊУ

Фото: Б. Милошевић
Филип Вишњић је непролазна величина у српском народном предању и тај слијепи пјесник је довидио до наших дана, будући да се опет говори о слободи златној и прескупој, као и о косовском завјету, рекао је српски књижевник Анђелко Анушић на свечаној академији у Бијељини.

"Када би из свог времена устаничке Србије Вишњић данас бануо међу нас видео би исте душмане на истим местима који желе да нам до краја смрсе конце", оцијенио је Анушић у бесједи о великом пјеснику на свечаности у Центру за културу првог дана 26. манифестације "Вишњићеви дани".

Он је упозорио да други краду гусле - српско народно благо, да ћирилица клеца и стидно вири иза накарадних страних назива фирми у колонијалом пословном свијету. "Можда би нам Вишњић данас рекао да је дошла ура за духовни устанак", поручио је Анушић.

Свечаној академији присуствовао је и Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије који је у изјави новинарима истакао да заједништво народа, власти, друштвених институција и Цркве показано током "Вишњићевих дана" треба да траје сваког дана у српском роду.

"Добро би било да се то заједништво културе, духовности и политике прошири и на све друго, да чувамо српску баштину, учимо из ње и преносимо је младима", поручио је Владика Фотије.

Владика Фотије истакао је да је посебно битно преносити љубав према српској духовној и културној баштини младим људима који су изложени западним учењима која знају да буду површна, али и погубна.

Свечаној академији присуствовала је и начелник Одјељења за савремено стваралаштво и креативну индустрију у Министарству просвјете и културе Републике Српске Данијела Павловић, која је за "Вишњићеве дане" рекла да су манифестација изузетно значајна за Бијељину и цијелу Републику Српску.

"То је једна од најзначајнијих књижевних и културних манифестација у Републици Српској коју Министарство просвјете и културе подржава у континуитету", навела је Павловићева.

Она је честитала на доброј организацији "Вишњићевих дана" током 26 година Српском просвјетном и културном друштву "Просвјета" у Бијељини које обиљежава 115 година рада.

"Добрим радом они остварују свој примарни задатак - његовање и очување нашег културног насљеђа, традиције и културног идентита српског народа", оцијенила је Павловићева.

Повезана вијест: ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ТАПИСЕРИЈА МИЛИЦЕ ЗОРИЋ

Предсједник бијељинске "Просвјете" Митар Новаковић рекао је уочи свечане академије да ова манифестација слави значајне датуме и личности из српске историје и чува српски језик и писмо.

Он је навео и да су у "Просвјети" објединили све досадашње бесједе о Филипу Вишњићу које су одржане током разних манифестација у Бијељини и штампали их у зборнику.

Према ријечима Новаковића, "Вишњићеви дани" су ове године посвећени обиљежавању 800 година аутокефалности Српске православне цркве.

Организатор 26. "Вишњићевих дана", који ће трајати до петка, 8. новембра, су Градски одбор "Просвјете" и град Бијељина, у сарадњи са градским установама и организацијама, а покровитељ манифестације су град Бијељина и Министарство просвјете и културе Републике Српске.

ВИШЊИЋЕВИ ДАНИ - ПРОГРАМ

У име градске власти новинарима се обратио Предраг Јовић који је указао на велики допринос који Манифестацији дају ученици у Бијељини, наводећи да је све више омладине укључено у организацију "Вишњићевих дана".

"Велики је значај ове манифестације у очувању традиције, духовности и у помирењу јер је Вишњић имао визију да треба поштовати све, поштујући своје", рекао је Јовић.

У богатом програму свечане академије поводом "Вишњићевих дана" учествовали су Хор "Србадија" и народни гуслари.

Извор: Срна