ЗА ХРИСТОЉУБИВУ ВОЈСКУ (ВИДОВДАН - БИЈЕЉИНА)

Телевизија Храм

Аутор и уредник: Славољуб М. Марковић

Ово издање емисије „За Христољубиву војску“ посветили смо видовданским свечаностима у Бијељини које су у навечерје празника 27. Јуна, почеле обредом ломљењем славског колача у Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у касарни „Војвода Степа Степановић“.

Видовдан, као своју крсну славу обележили су и 3. пешадијски Република Српска пук, који наставља традиције Војске Републике Српске и Удружење потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. године у Бијељини.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије је том приликом поручио да славећи Видовдан, Светог цара Лазара и косовске мученике, празнујемо опредељење за Царство небеско те да су Срби од тада небески народ који тежи небеским врлинама, светости и вечности.

Потом је у епархијском културном центру манастира Светог Василија Острошког одржана свечана академија „У сусрет Видовдану“ у организацији градског одбора Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ на којој је поред владике Фотија о Видовдану и Великом рату беседио историчар проф. др Милош Ковић. Додељене су, том приликом, и традиционалне награде ученицима генерације основних и средњих школа са подручја Града Бијељина.

Видовданске свечаности настављене су отварањем и освећењем Спомен-собе погинулим борцима у згради Музеја Семберије, а потом је у Центру за културу „Семберија“ одржан традиционални видовдански концерт под називом „У част и спомен бесмртних хероја“ уз учешће Уметничког ансамбла Министарства одбране Републике Србије „Станислав Бинички“ и Српског пјевачког друштвг „Србадија“ из Бијељине.

Доносимо и вести са обележавања Видовдана у јединицама Војске Србије и славе Војске Републике Српске у манастиру Медна.