СВЕТИ САВА НА СОЛУНСКОМ ФРОНТУ (ВИДЕО)

"Мало људи зна да је на Савиндан одржан Светосавски бал на Солунском фронту, као и да је од 4 позоришта, која су у то вријеме постојала, једно било путујуће, обилазећи ратне зоне, те да су излазила 4 часописа на српском језику у Солуну", рекао је прије почетка представе, у којој је све то и приказано, и концерта режисер и сценариста Милан Мирковић.

Поводом осам вијекова самосталности Српске православне цркве у Епархијском културном центру манастира Светог Василија Острошког у Бијељини уприличен је музичко-драмски догађај "Свети Сава на Солунском фронту".

"Пошто је у то вријеме доста умјетника било тамо, савезницима су приказане наше умјетничке кореографије. Иначе, између 1916. и 1918. године постојале су и школе фолклора за Французе и Енглезе, који су били веома заинтересовани за српско коло. Постоји и велики број фотографија које то приказују. Осим тога, биле су ту и радионице у којима су војници правили инструменте, јер морал је био изузетно битан да би их одвојио од мисли везаних за кућу и поробљене који су ту остали", рекао је режисер и сценариста представе.

"Прошле године обиљежили смо 100 година од побједе у Првом свјетском рату, наша екипа бициклиста била је овдје у Бијељини тим поводом. Ове године навршава се 800 година аутокефалности Српске православне цркве и 100 година од уједињења српских области. Наше удружење покушава да у што већем броју скупи људе са различитих српских територија и да што чешће долазимо и на Косово, и у Македонију, и у Републику Српску – да бисмо подсјећали Србе на све ове велике догађаје и побједе које смо имали кроз историју", рекао је Миодраг Капор, предсједник Удружења "Пријатељи 72. Специјалне бригаде".

"За самосталност Српске православне цркве изборио се Свети Сава и ово је само дио богатог програма који је уприличен поводом великог јубилеја", речено је на овом догађају.

"Са светосавским академијама, поводом обиљежавања Савиндана, могу рећи да је то само почетак ове културне године или године јубилеја. Низ догађаја биће организован у нашој епархији у току 2019. године", додао је протонамјесник Васо Поповић, војни свештеник Спомен-храма Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских.

У препуној сали наступили су КУД "Бановић Страхиња" из Београда, Драмско-фолклорна секција Војне гимназије у Београду, КУД "Копаоник" из Лепосавића, Камерни мушки октет Православног богословског факултета Универзитета у Београду, те гуслар Младен В. Јеротић.

Извор: БН телевизија