ЕПИСКОПИ ФОТИЈЕ И КОНСТАНТИН ОСВЕШТАЛИ ТЕМЕЉЕ ШКОЛЕ У Д. ЦРЊЕЛОВУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Преосвећена господа епископи зворничко-тузлански Фотије и умировљени средњоевропски Константин служили су данас, у недељу Раслабљеног, Свету архијерејску Литургију у Д. Црњелову код Бијељине.

Овом приликом су освештали темељ будуће школе и вртића ''Свети Сава'', а владика Фотије се обратио сабраним мјештанима и гостима ријечим поуке:

Када сам дошао у Епархију зворничко-тузланску одмах сам чуо за Црњелово, да је ово вриједан народ. Црњелово се препознаје као радан и поштен крај.

Данас смо дошли да служимо Свету Литургију и хвала Богу и одслужили смо је, помолили смо се Богу, владика Константин, свештеници и сви ви који сте за добро нашег српског народа било где да живи, а посебно за оне који су у нашој Епархији зворничко-тузланској.

Чули смо у Светом Јеванђељу, а и у Апостолу, како је апостол Петар чинио чудеса. Једног је човека хромог исцелио, а девојку Тавиту је из мртвих подигао. Свети Апостоли су имали власт коју је сам Господ Исус Христос имао да чине чудеса. Оно што биологија и медицина не може да учини, они су чинили благодаћу Божијом и призивајући име Божије. Чинили су безбројна чудеса. Такође, чули смо из Јеванђеља поуку да требамо бити људи вере, људи Цркве, људи који живе у заједници љубави једни са другима, јер је то суштина наше вере. Ако нас неко пита: Шта ти свештеници тамо уче и проповедају? можемо им слободно рећи, као што је свети владика Николај често знао рећи - Реците да ми учимо да волимо Бога и да волимо ближње своје. То је та крстолика љубав према Богу и ближњима која нас и чини хришћанима, чини нас људима Цркве и онима који желе добро свима, па и непријатељима својим. То нас Свето Јеванђеље учи, да будемо људи, како је говорио наш свети Патријарх Павле, а у данашње време бити човек је велико, тешко и одговорно, зато увијек када се слика Патријарх Павле на свитку пише 'будимо људи'. То је призив данашњег времена.

Данас смо освештали темеље нове школе 'Светог Саве'која се гради, хвала Богу. Освештали смо камење које је дошло са разних страна. Градоначелника Петровић је један камен донео са Свете Горе из Хиландара, један из Пећке Патријаршије и један из Студенице - наших највећих духовних центара. Овде је учињено једно велико и племенито дело и пуна символика, да ми Срби будемо у заједништву са својим светињама ма где живели, а поготово са онима на Косову и Метохији да их се не одричемо, наш Хиландар да не заборављамо и све наше Немањићке светиње у Србији и Републици Српској. Ми живимо у епархији на простору којим је управљао краљ Драгутин, рођени брат краља Милутина. Он је у XIV веку управљао овим просторима и подигао четири наша манастира - Тавну, Озрен, Папраћу и Ловницу. То су наши немањићки темељи и ми сада у овој нашој школи имамо немањићке темеље да би се ова деца учила Православљу. Учила се ћирилици - не босанчици, него ћирилици.  Да би се учили свом језику, писму, култури, вери и својим обичајима и то чували за идуће генерације. Велика је ово ствар за Црњелово и ја се радујем да смо могли да дођемо владика Константин и ја. Владика Константин се радо одазвао - он је родом одавде и воли свој крај - да будемо заједно и на овим темељима да градимо нашу будућност.

Ми имамо још пројеката у Бијељини и широм наше Епархије. Покушавамо да у симфонији Цркве и Државе, са начелницима и градоначелницима општина на простору читаве наше Епархије изграђујемо добру сарадњу која је увек за добро народа. То је тај двоглави орао са круном. Бог је на првом мјесту, а онда смо ми ту да расправљамо шта је добро шта није и шта бисмо могли боље, а шта другачије. Ето, то је данашње сабрање.

Хвала свима који су се укључили у овај пројекат. Знам добро да када се нешто гради као темељи овако велике школе да то изискује пуно труда, рада и финансија и зато захваљујем свима који су помагали и помажу изградњу ове школе 'Светога Саве', нашег првог просветитеља и учитеља. Дај Боже да у свим крајевима наше епархије ничу школе посвећене Светом Сави. Надамо се и цркви Светог Саве у Бијељини, да се ту окупљамо, да наша деца знају шта су, да су то наши мали светосавци и православци.

Хвала свима и који помажете овај наш храм, он је духовни центар сваког места. Као срце у организму код човека, тако је храм у једном месту. Живели Бог вас благословио и свако добро даровао.

- У темеље нове школе и вртића у Доњем Црњелову положена су три камена из Студенице, Хиландара и Пећке патријаршије, са поруком да народ Семберије треба да остане на путу Светосавља, поручио је градоначелник Бијељине Љубиша Петровић, додајући, да овај објекат финансира Градска управа.

У порти Храма Рођења Пресвете Богородице у Доњем Црњелову Преосвећену господу епископе је дочекао надлежни свештеник протојереј Слободан Мићић са вјерним народом.

ДОЊЕ ЦРЊЕЛОВО ОСВЕЋЕЊЕ ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ