Освјештани обновљени темељи храма у Јасеници

Уз присуство мноштва вјерника, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије је у суботу, 14. јула 2018. године, на дан када Црква прославља молитвену успомену на Свете мученике и бесребренике Козму и Дамјана, осветио обновљене темеље храма Светих апостола Петра и Павла у селу Јасеница, општина Сребреник.

Његовом Преосвештенству су на овом молитвеном сабрању саслуживали: архијерејски намјесник тузлански протојереј-ставрофор Стево Јовић, протојереј-ставрофор Драган Кајиновић, протојереј-ставрофор Зоран Петровић, јереј Небојша Товирац, јереј Спасоје Радовановић и ђакон Богдан Стјепановић.

За кума темеља овог светог храма изабран је господин Перо Новаковић, из села Потпећ, док је за кума крста изабран господин Којо Мирковић из Јасенице.

Овај свети храм, којег су прије Одбрамбено-отаџбинског рата испуњавали вјерници свих околоних села (Потпећа, Тиње, Драгуње, и других), подигнут је прије 144 године. У току рата храм је претрпио значајна оштећења, тако да је био доведен у рушевно стање. На иницијативу предратних мјештана и домаћина ових села, уз несебично залагање свештеника који данас опслужују ове парохије - јереја Спасоје Радовановића, а од недавно и новопостављеног пароха: јереја Синише Пајкановића, покренута је обнова овог светог храма.

Своју помоћ у обнови пружа и руководство општине Сребреник, али је највећи труд и залагање за обнову светиње на мјештанима ових некада богатих и многољудних српских села.

Бошко Максимовић,
вјероучитељ