Света Архијерејска Литургија и рукоположење у Великој Сочаници

У Недјељу шесту по Духовима, 08. јула 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије уз саслужење: протојереја - ставрофора Видоја Лукића, архијерејског намјесника зворничког; протојереја - ставрофора Радојице Ћетковића, архијерејског намјесника дервентског; јереја Љубише Новића; протођакона Славољуба Милошевића и ђакона Илије Пантића служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Великој Сочаници.
У току свете Литургије, Преoсвећени Владика Фотије у чин свештеника рукоположио је ђакона Илију Пантића из Зворника, а у чин ђакона вјероучитеља Дарка Алексића из Бијељине.

Преосвећени Епископ Фотије, у пригодној бесједи, поучио је новорукоположене пастире о животу и раду свештенослужитеља на њиви Господњој, а вјерном народу говорио о духовном значају свете Тајне рукоположења, која је обављена овога дана.

''Ово су млади људи, са ових простора, који су прихватили благи јарам Христов да буду свештеници и ђакони наше свете Цркве, да се боримо сви заједно за Царство Небеско. Да се боримо за Христа! Да се боримо за добро нашега народа, за добро наше Цркве.''

Такође, Епископ Фотије се осврнуо и на мученичко страдање српског народа у минулим ратовима, сагледавајући српски народ као мученички због Христа, а имајући за примјере ликове Светог Саве, кнеза Лазара и других светих угодника и мученика.

''Нема ни у једном мјесту ни у једном селу а да нема споменика побијених мушкараца, жена, и дјеце. Свих, младих и старих. Наш народ је мученички народ, и ми треба да имамо добре пастире, добре свештенике, не буду најамници него да буду пастири.''

Након свете Литургије уприличена је свечана трпеза љубави у просторијама парохијског дома.

У току трпезе љубави, надлежни свештеник, протојереј-ставрофор Славољуб Тривић, поздравио је све присутне званице, и захвалио Епископу Фотију, што је нашао вријеме да посјети парохију сочаничку, те да са народом подијели духовну и празничну радост.

Новорукоположеним свештенослужитељима олтара Господњег је пожелио да у страху Божијем носе благи јарам Христов, како је то и сам Прeoсвећени Владика у својој бесједи рекао.

Након здравице проте Славољуба, у име парохијана Велике Сочанице, Преосвећеном Владици Фотију обратио се Г. Драгислав Зарић, који му је уручио поклон на молитвено сјећање – Панагију и Напрсни крст.  Преосвећени Владика се захвалио на поклону, и благословио све оне који су учествовали у овом лијепом и богоугодном дјелу.

Студент теологије
​Илија Тривић