В. ОБАРСКА - СЛАВА ХРАМА И ОСВЕЋЕЊЕ ИКОНОСТАСА

Од врховног Апостола Петра се научивши, Апостол Христов си био, и као сунце на све стране си засијао. Александрији си био украс, блажени, тобом се Египат од обмане демонске ослободио и јеванђељским твојим учењем просветио си све, као светли стуб Цркве. Зато твоју успомену поштујући, светло славимо, Марко богогласни: Моли Бога кога си кроз Јеванђеље благовестио, да подари опроштај грехова душама нашим.

(Тропар други, глас 3.)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У понедељак, 8. маја 2023, на празник светог Апостола и Јеванђелисте Марка, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије предводио је евхаристијско сабрање у храму посвећеном овом Божијем угоднику у семберском селу Велика Обарска надомак Бијељине.

Слава храма, уједно и села, окупила је данас многе житеље Велике Обарске у њиховом храму који датира из 1937. године и кроз своју историју састрадавао је са народом, али као и народ, рађао се изнова и обнављао.  Тако је и данас један од лијепих повода овог молитвеног сабрања било и освећење новог иконостаса у склопу генералне обнове цркве у Великој Обарској.

Старјешина храма, протонамјесник Предраг Гаврић, испред братства храма и вјерног народа дочекао је Преосвећеног владику Фотија ријечима: Преосвећени Владико, хвала Вам што се данас као Пастир Добри дошли да се Богу помолите за нас, да нас окријепите својим ријечима и додате нам духовне снаге које смо жедни да би заједно са вјерним народом, а предвођени Вама били на правом путу Истине и Богопознања.

Преосвећеном епископу Фотију данас су саслуживали: високопреподобни архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира светог Николаја на Озрену; високопреподобни архимандрит Лука (Бабић), игуман манастира Покрова Пресвете Богородице у селу Карно (Митрополија дабробосанска); протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски; протојереј Раде Танацковић, парох главичички; протонамјесник Слободан Мићић, парох доњоцрњеловачки; протојереј-ставрофор Миодраг Гаврић, свештеник у мировини те протођакон Немања Спаспојевић, епархијски ђакон.

По завршетку заамвоне молитве Преосвећени Владика Фотије је извршио освећење новог иконостаса и икона на њему, а затим су уручени и архијерејске похвалнице за истакнуте добротворе у овој обнови храма.

Након уручених грамата, извршен је литијски опход око светог храма са крстом, литијама и иконама.

Овогодишњи кум славе храма је г. Борко Стајић, а кум обнове храма г. Слађан Губић, са породицама.

Након литије, Преосвећени Владика је подјелио нафору вјерном народу, а затим су кумови уприличили богату трпезу љубави за све присутне вјернике.

Прослављајући светог Апостола  и Јеванђелисту Марка, добро је увијек подсјетити се његовог житија те тако ћемо у наредним редовима навести одјељак из Пролога светог Владике Николаја Велимировића.

НО, СВОЈ УСЕВ ДИВНИ МАРКО КРВЉУ ЗАЛИ.

Беше Марко сапутник и помоћник апостола Петра, који га у посланици својој првој назива сином својим, не сином по телу него сином по духу. Када Марко беше с Петром у Риму, умолише га верни, да им напише спасоносну науку Господа Исуса, Његова чудеса и живот Његов.

Тако Марко написа Свето Јеванђеље, које виде и сам апостол Петар и посведочи као истинито. Од апостола Петра би Марко постављен за епископа и послат у Мисир на проповед. И тако св. Марко би и први проповедник Јеванђеља и први епископ у Мисиру. Мисир сав беше притиснут густим мраком незнабоштва, идолопоклонства, гатарства и злобе. Но с помоћу Божјом св. Марко успе да посеје семе науке Христове по Ливији, Амоникији и Пентапољу.

Из Пентапоља дође у Александрију, куда га вођаше Дух Божји. У Александрији он успе да заснује цркву Божју, да јој постави епископа, свештенике и ђаконе, и да све добро утврди у вери благочестивој. Своју проповед Марко потврђиваше чудесима великим и многим. Када незнабошци подигоше тужбе на Марка, као разоритеља њихове идолопоклоничке вере, и када градоначелник поче трагати за Марком, овај одбеже поново у Пентапољ, где продужи утврђивати своје раније дело. После 2 године опет се врати Марко у Александрију, на велику радост свих верних, чији се број бише већ врло умножио. Том приликом Марка ухватише незнабошци, везаше га чврсто и почеше вући по калдрми вичући: повуцимо вола у обор! Свега рањена и искрвављена бацише га у тамницу, где му се најпре јави ангел небески, храбрећи га и крепећи га; а по том јави му се сам Господ Исус и рече му: „мир Теби, Марко, јеванђелисте мој!" на што му Марко одговори: „мир и Теби Господе мој Исусе Христе!"  Сутрадан злобни људи извукоше Марка из тамнице и поново га вукоше по улицама са истом виком: повуцимо вола у обор! Сав изнурен и изможден Марко изусти: у руке Твоје, Господе, предајем дух мој! и тако издахну и пресели се душом у бољи свет. Његове свете мошти бише од хришћана чесно сахрањене, да кроз векове дају исцелења људима од сваке муке и сваке болести.

СВЕТИ АПОСТОЛ МАРКО ХРАМОВНА СЛАВА ВЕЛИКА ОБАРСКА ОСВЕЋЕЊЕ