ДАНАС СУ ЦРКВИ ДАТИ ЗНАЦИ ПОБЕДЕ - Епископ Фотије у Недељу Православља служио у Обудовцу

''Данас су цркви дати знаци победе...Оружија неверних јеретика ишчезоше, а храм твој Чиста и Пречиста видимо најлепшим иконама украшен, зато се сада се нарочито и свето радујемо. Раније су ружно избачене иконе а сада се радујемо гледајући како их лепо поштују!''

У овај дан, у прву недељу светог поста, Недељу Православља, примила је Христова Црква да празнује обнову поштовања светих и чесних икона.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У прву недељу Часног поста која носи име Недеља Православља, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Обудовцу код Шамца.

Највећи храм у нашој епархији данас је био пун верника и, хвала Богу, већина се причестила светим тајнама Тела и Крви Христове, што је велики благослов, рекао је Епископ Фотије на почетку своје данашње литургијске бесједе.

- Црква је Тело Христово, зато и данас многи војују против ње јер је она Христос у историји. Они који су против Христа они су против Цркве. Они који су против Цркве они су против светог Православља. Да ништа немамо, ми православни Срби, опет би били богат народ јер имамо Православље. У Православљу нам је дано све. Истина, правда и љубав Божја. Вера, нада и молитва.

Будимо са својом Црквом и својим Православљем. Да наше школе, војска и државне институције буду прожете Православљем, како је говорио наш велики отац ава Јустин Ћелијски. Светосавска философија живота је оно чега Срби треба да се држе, истакао је владика Фотије у својој бесједи.

Ова недеља је у велике побједе православља над иконоборством, али то није само једна побједа, како је говорио један учитељ Цркве, него је то читава бројница побједа и мноштво побједилаца.

Током светог евхаристијског сабрања којим началствовао Епископ Фотије саслуживали су протојереј-ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански; протојереј-ставрофор Драган Тодоровић, старјешина храма у Обудовцу; јереј Милан Михајловић, други парох обудовачки; протојереј-ставрофор Михајло Гачић, свештеник у мировини; протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон и ђакон Јован Рикановић, ђакон при Обудовачком храму.

Светој Литургији је молитвено присуствовао и начелник Општине Шамац г. Ђорђе Милићевић са сарадницима.

У току Свете Литургије, поред вјероучитеља и студената теологије, појали су и ђаци из основне школе, који похађају вјерску наставу, предвођени својим вјероучитељем Слободаном Лујићем.

На крају Свете Литургије преосвећени владика Фотије је подјелио антидор вјерном народу, а затим је уприличена трпеза љубави за све присутне.

НЕДЕЉА ПРАВОСЛАВЉА ВАСКРШЊИ ПОСТ ОБУДОВАЦ НАЧЕЛНИК ЂОРЂЕ МИЛИЋЕВИЋ