Епископ Фотије: КАДА ДОЂЕ СТРАШНИ СУД МНОГИ ОД НАС ЋЕ ПОКУШАТИ ДА СЕ ОПРАВДАЈУ

Презрео си земаљску славу, премудри, боравећи у царском двору, као пун разума и све гледајући у Христа, од Њега просвећиван, свети оче Фотије, клицао си: Алилуја!

Богоречитим језиком твојим мудро си изобличио заблуду древнога римскога предстојатеља (папе) Николе, свети оче Фотије, и његову гордост до земље си смирио. Јер он безумни не разуме да православно кличе Светој Тројици: Алилуја!

Из акатиста светом Фотију Великом

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На дан када се Српска Православна Црква молитвено сјећа и прославља светог Фотија Цариградског, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г.Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Манастиру Озрен.

- Радујем се да смо данас у Манастиру Озрен да служимо свету Литурију. Да прославимо име Божије и великога угодника Његовог светог Фотија Цариградског, рекао је владика Фотије на почетку своје бесједе.

- Данас Црква, као брижна мајка, већ трећу недељу припрема за Велики и Часни пост. Прве недеље смо созерцавали тајну смирења на путу који нас приближава богу и заједници спасених. Из смирења, друге недеље нас Црква води ка покајању као начину живота који нам је потребан у сваком тренутку нашег живота. Јер се стално, да ли делима, да ли мислима, удаљавамо се од Бога и светиње и идемо у земљу 'далеку' тј. земљу греха. И коначно, данас, трећу недељу или претпоследњу пре пост, Црква нас подсећа да созерцавамо тајну смрти и тајну Страшног суда Божијег. Многи оци Цркве су говорили да ако не мислимо на смрт нећемо моћи да водимо сигуран и постојан духовни живот. Бићемо расејани и полако ћемо духовно отупети и нећемо се старати за спасење своје душе. Нажалост, сведочимо да је данашњи свет управо у таквом духовно-апатичном стању. Не мисле ни на своје спасење нити на спасење својих ближњих. А Црква нас подсећа данашњом јеванђелском перикопом на Други долазак Христов и Страшни суд. Прича нам на једноставан начин говори да ће се спасити они који су имали љубави и чинили добро ближњима. Када дође тај Последњи дијалог многи од нас ће покушати да се оправдају речима: Кад смо те Господе видели гола, боса, гладна или жедна? А Господ им открива тајну љубави речима: Кад учинисте једном од ове најмање браће, мени учинисте. Дакле, наша љубав према Богу се проверава љубављу према сваком човеку, а поготово према крштеној души.

У наставку бесједе владика Фотије је говорио о великом Цариградском патријарху из IX века чије име носи - Свети Фотије Цариградски је у рангу са светим Василијем Великим, светим Григоријем Богословом и светим Јованом Златоустим.

Молитвено сабрање је почело одјеком великих свечаних звона Озрен гором, која су најавила долазак Епископа Фотија у порту манастира гдје је дочекан од стране Високопреподобног Архимандрита Гаврила, игумана ове Светониколајевске обитељи, заједно са браћом свештеницима и вјерним народом.

- У овим нашим данима историје када није једноставно живјети и бити на правом путу, Епископ Фотије је тај који нас све води и како ријечи молитве кажу он заиста '...правилно управља ријечју Истине Твоје'. Те ријечи посебно велику тежину имају на Озрену, који је водио и води борбу за очување своје природе, а у тој борби од првог дана са народом молитвено је присутан и Епископ Фотије. Да је народ захвалан видјело се одмах по доласку Епископа када су сви пришли са великом љубављу и поштовањем да узму благослов од свог надлежног Архијереја и душеводитеља, овим ријечима добродошлице је игуман Гаврило поздравио свога Епископа.

На данашњем евхаристијском сабрању Преосвећеном епископу су саслуживали високопреподобни архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира; протојереј-ставрофор Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански; протонамјесник Спасоја Радовановић, парох у Лопарама и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

Да би молитвено сабрање било још свечаније, будући да је данас и имендан Преосвећеног Владике Фотија, потрудили су се и византијски појци из школе Мојсија Петровића, који већи дио године поју на Светој Гори у нашој царској лаври манастиру Хиландару.

После заамвоне молитве, славски колач и жито у част светог Фотија Цариградског, освештао је игуман Гаврило, а затим са Преосвећеним владиком сломио славски колач у славу Божију, а у спомен светог Фотија Великог, са искреним молитвама за дуг живот и добро здравље нашег владике Фотија, те да још много година све нас води стазама православним.

Након што је подјељен антидор, братство храма је уприличило трпезу љубави за све присутне у току које је Епископ Фотије добио панагију као дар од братства храма на молитвено сјећање.

Посебну захвалност, још једном, епископу Фотију за сву подршку, изразили су представници удружења Студенац Озрен.

ВАСКРШЊИ ПОСТ ПРИПРЕМНЕ НЕДЈЕЉЕ НЕДЕЉА МЕСОПУСНА НЕДЕЉА СТРАШНОГ СУДА СВЕТИ ФОТИЈЕ ЦАРИГРАДСКИ