ЂУРЂИЦ - ХРАМОВНА СЛАВА НАЈСТАРИЈЕ ЦРКВЕ У БИЈЕЉИНИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Најстарији храм у Бијељини прославио је данас своју крсну славу – Обновљење храма светог великомученика Георгија, празник у народу познатији као Ђурђиц. Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије је тим поводом служио свету архијерејску Литургију.

Владику Фотија је дочекао је протојереј-ставрофор Драган Пејчић, старјешина Саборне цркве у Бијељини, предавши крст и изговоривши топле ријечи добродошлице.

Преосвећеном Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Драган Пејчић, старјешина Саборног храма у Бијељини; протојереј-ставрофор Драган Илић, старјешина Пантелејмонског храма у Бијељини; протојереј Славољуб Милошевић, секретар Епархијског управног одбора; протонамјесник Миран Гавриловић, старјешина Петропавловског храма у Бијељини; протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон и ђакон Дарко Алексић, ђакон при Светогеоргијевском храму, уз молитвено присуство архијерејског намјесника бијељинског, протојереја-ставрофора Љубе Богдановића и братства храма.

Срећан и благословен данашњи дан и данашња храмовна слава свети великомучник Георгије, чији пренос моштију данас прослављамо. У народу је овај празник познат под именом – Ђурђиц. Његове свете мошти су у V веку пренете из Никомидије (данас је то град Измит на око 100 километара источно од Истанбула) у Лиду Палестинску (данас град Лод недалеко од Тел Авива), одакле је његова мајка пореклом, а где је цар Константин подигао храм у спомен овог хришћанског великомученика. У спомен на овај догађај прослављамо Ђурђиц. И данас већина хришћанских домова у Палестинским крајевима има рељеф светог Георгија на улазу у кућу очекујући његову заштиту и помоћ, рекао је на почетку своје бесједе Епископ Фотије и даље наставио ријечима:

Чули смо данас из апостолског читања како је Бог на чудесан начин ослободио светог апостола Петра из јерусалимске тамнице. Овај одељак се увек чита када празнујемо свете мученике и великомученике како би нас подсетио да је наша мисија проповед Јеванђеља Христовог. А та проповед неће ићи тако лако, него ће наилазити на многе препреке јер постоје многи противници Речи Божје. Знамо да су многи проповедници затварани у тамнице и мучени, поготово у прва три века хришћанства. Бити хришћанин, тада је значило бити мученик. Мада, бивало је, а старији људи памте време богоборног комунизма, када су исто тако рушене светиње и прогањано свештенство и модерној историји. Не може човек да поверује да су то радили наши људи. Дуго година сам провео у Хрватској и видео многе храмове које су усташе порушиле у Другом светском рату. Али има и цркава које су срушили наши несретни Срби партизани, и то после рата. У таквом стању безумља се може народ наћи ако не иде путем вере.

Данашњој Литургији су присуствовали и градоначелник Бијељине др Љубиша Петровић, као и предсједник Скупштине града Бијељина, господин Александар Ђурђевић.

Овогодишњи кум, господин Душко Бојић је са породицом припремио славске дарове, које је на крају Литургије освештао Владика Фотије, а затим и сломио славски колач са кумом.

По завршетку бесједе, Преосвећени владика је подјелио нафору вјерном народу, а затим се молитвено сабрање продужило за трпезом љубави.

ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА ЂУРЂИЦ СВЕТИ ГЕОРГИЈЕ ХРАМОВНА СЛАВА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ