СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БРЕЗОВОМ ПОЉУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У 21.недељу по Духовима, 6. новембра, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије учинио је канонску посјету парохији брезовопољској и том приликом служио свету архијерејску Литургију у Преображењском храму.

Преосвећеног Владику је дочекао домаћин јереј Александар Јефтић, са браћом свештеницима из околних парохија, као и мноштвом вјерног народа.

У Христовој оданости и братској љубави, Преосвећеном Епископу Фотију су саслуживали: протојереј-ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански; протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, парох доњобрезички; протојереј Лука Петровић, парох вршански; протојереј-ставрофор Ђорђе Симеуновић, свештеник у мировини те протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

На литургији су била сабрана и дјечица која су, предвођена својим вјероучитељем Радованом Ненићем, достојно стајали читаву Литургију и појали, а на крају се и причестили.

Преосвећени Владика Фотије је посебно истакао њихов подвиг:

-Морам на почетку одмах да честитам овој дечици како су читаву Литургију издржали и стајали до краја, то су јунаци данашње Литургије у Брезовом Пољу.

У наставку Епископ је још истакао како је лијепо што смо данас сви дошли да чујемо ријеч Божију као и ријечи светог апостола Павла упућене Галатима - хришћанима који су живели на ширем подручју града Анкаре гледајући мапу данашње Турске - који нам казује да је смисао нашег живота да не живим више ја него да живи у мени Христос. То значи да охристовимо своје биће, обожимо своје биће и да будемо једно са Богом. Одмах ћемо се питати да ли је то могуће да човјек буде једно са Богом? Могуће је браћо и сестре у светој Цркви православној, саборној, апостолској и нашој српској светосавској. Могуће је кроз свете Тајне и свете врлине како је говорио свети ава Јустин Ћелијски.

Каквог плода ће донети данашња јеванђелска Прича о сејачу и да ли ћемо је разумети у контексту духовне користи и нашег спасења, питао је све нас Епископ и наставио  - Зависи од нас у каквом смо духовном стању и колико је наше срце огреховљено. Чули сте да су чак и свети апостоли тражили од Христа да им објасни ту причу јер је у том тренутку нису разумели, иако су били Његови ученици. Зато је битно да постоји веронаука у школама како би се деца од малена учила на који начин да задобију живот вечни и спасење.

Након богонадахнуте бесједе Епископ Фотије је наградио домаћина, јереја Александра Јефтића достојанством протонамјесника за предан рад на Њиви Господњој и као подстрек да настави да буде вриједан.

Као продужетак овог молитвеног сабрања уприличена је трпеза љубави за све присутне.

БРЕЗОВО ПОЉЕ ЧИН