ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ДОНИО МОШТИ СВ. МАРИНЕ У ЉЕСКОВАЦ

Мошти ће остати трајно у овом храму да људи кад долазе могу да се поклоне, целивају их и да се помоле светој великомученици Марини која помаже у многим телесним и духовним невољама, рекао је владика Фотије.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У суботу 30. јула, када наша Света Српска Православна Црква врши молитвено сјећање на Свету великомученицу Марину, богослужио је Његово Преосвештенствп Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у Љесковцу код Бијељине, у храму посвећеном управо овој великој Божијој угодници.

Оно што је прославу крсне славе овог храма и љесковачке парохије посебно данас украсило и све нас орадостило јесте то што је Епископ Фотије донео и честице моштију Свете Марине, из Манастира Озрен, да трајно буду у овом храму.

Свештеник Милијан Станкић је са великим бројем вјерника дочекао свог Епископа и након поздравног слова, велика звона су означила почетак овог свечаног молитвеног сабрања.

Епископ Фотије је началствовао Евхаристијским сабрањем, а њему је саслуживало више свештеника наше епархије уз епархијског ђакона.

После заамвоне молитве обављен је чин малог освећења храма након његове генералне обнове, а затим се Епископ Фотије обратио вјерном народу богонадахнутом бесједом.

Преосвећени је прво говорио о житију Свете Марине, које је како он каже прилично једноставно, јер је она пострадала као дјевојчица од 12 година само зато што није хтјела да се одрекне Христа, а то је тада и више него било довољно да се изгуби глава.

Тако су страдали многи мученици за Христа од III века па све до савременог доба и познатих логора у Сибиру где је одведено на хиљаде владика, свештеника, монаха и уопште хришћана.

Владика Фотије је посебно напоменуо значај доласка у свети храм, између осталог рекавши:

Сви да се учимо из житија св. Марине смиреном исповедању вере. Учимо да се молимо Богу. Долазимо у овај свети храм да целивамо њене мошти ако је могуће сваке недеље и празника. Бог ће нас поучити браћо и сестре кад долазимо у цркву, шта нам треба за наш живот и за наше муке. Видите колико је светитеља насликано у нашим црквама, сваки од тих светитеља нам може помоћи и кад освећујемо ове фреске и читамо молитве кажемо да свака ова икона је чудотворна и нама помаже светитељ са те иконе, исцељује болести и изгони демонске силе. То су наши храмови, закључио је владика Фотије.

Након бесједе вјерни народ је изашао испред храма и формирао крсну клитију, а те је учињен литијски опход око храма.

Након литије је одржан помен жртвама рата код споменика у порти, а по повратку испред храма Епископ Фотије је освештао славксе дарове и сломио славски колач са кумама. Ове године су кумовале Елена и Анђела Филиповић, чији отац Стево Филиповић је одликован архијерејском граматом за учињена добра дјела и помоћ овом храму.

Стево је са супругом Биљаном преузео кумство за следећу годину.

Напослетку је уприличена трпеза љубави за све присутне.

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА МАРИНА ОГЊЕНА МАРИЈА ХРАМОВНА СЛАВА ЉЕСКОВАЦ