ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ЦРКВУ У ДОЊОЈ БИШЊИ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије освештао је данас Параклис светог Николе која се налази у комплексу Манастира Покрова Пресвете Богородице у Доњој Бишњи код Дервенте.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу прву по Духовима, 19. јуна, недеља још звана Свих Светих, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у манастиру Бишња код Дервенте.

Поред данашњег празника још један је разлог данашњег сабрања, освећење параклиса светог Николе у манастирској порти. Параклис је задужбина Благоја и Јагоде Симић из Дервенте, за покој душе њиховог сина, а изградња је почела 2012. године.

Епископа је дочекао архимандрит Симеон, игуман манастира Бишња, са великим бројем свештенства, монаштва и вјерног народа, који се окупио у својој цркви, тако да је Епископ Фотије, благосиљајући народ, рекао како данашње сабрање подсјећа на манастирски сабор.

У току прве Литургије по Педесетници, Епископу Фотију су саслуживали: архимандрит Теофил (Ђуричић), игуман манастира Дуга Њива; протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски; протојереј Синиша Максимовић, парох при Преображењском храму у Дервенти; протојереј Драган Михајловић, парох лупљанички и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Пред крај молитвеног сабрања, вјерни народ је изашао испред светог храма, те је извршен опход око храма са крстом, литијама и иконама, а затим се продужило са молитвеним ходом до мале цркве светог Николаја Мирликијског, који је владика Фотије освештао са монаштвом и свештенством.

Владика Фотије је у бесједи након литургије рекао да ова светиња врши црквену мисију у ово распето вријеме када се треба борити да неко остане и буде хришћанин и вјерник.

- Ово је вријеме у којем смо изложени бројним искушењима и борбама - рекао је владика Фотије.

Епископ Фотије је одликовао Орденом Краља Драгутина-Преподобног Теоктиста Благоја и Јагоду Симић за оданост својој цркви и несебичну хришћанску љубав исказану кроз активно учешће у градњи параклиса Светог Николаја.

Архијерејском похвалницом Фотије је одликовао Здравку и Петру Пјерановић из Рапћана и Миру и Славојку Миоданић из Дервенте.

Благоје Симић је рекао да је његова и жеља његове супруге Јагоде и сина Оливера била да саграде цркву Светог Николе.

- Наша крсна слава је Свети Никола, а и унук носи име Никола. Одлучили смо да градимо цркву да имамо мјесто на које би долазили, које би служило вјерном народу, за које би додатно били везани након што одемо у пензију - рекао је Симић.

Он је напоменуо да је, осим цркве, саграђена и спомен-чесма на којој се налази лик Пресвете Богородице.

Сабрању у Доњој Бишњи присуствовали су градоначелник Дервенте Милорад Симић, предсједник Скупштине града Бојан Радановић, те бројни свештеници, монаштво и вјерници.

По завршетку богонадахнуте бесједе, уприличена је трпеза љубави за све присутне.

МАНАСТИР БИШЊА ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН ГРАДОНАЧЕЛНИК ДЕРВЕНТА МИЛОРАД СИМИЋ