ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ДУХОВСКИ ПОНЕДЈЕЉАК У КАКМУЖУ

Потребно је да се исповедамо да би по милости Божијој добили опроштај грехова. Зато се света тајна исповести назива и ново крштење – пакибытие, рођење у светој исповести или обнова крштења.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У други дан празника Педесетнице – Духовски понедјељак, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије учинио је канонску посјету парохији Какмушкој на Озрену поводом храмовне славе.

Епископу Фотију су у Тајни Евхаристије саслуживали архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански; протојереј- ставрофор Душко Видовић, надлежни свештеник парохије Какмушке; и протојереј-ставрофор Радослав Милановић, парох озренски.

У својој бесједи Епископ Фотије је истакао значај данашњег празника ријечима поуке: Јуче смо говорили о установљену Цркве хришћанске на Педесетницу, а данас ћемо говорити о томе како се Црква апостолском проповеђу проширила од Јерусалима на све четири стране света. Приступили су тада Цркви многи који нису били 'припремљени' за јеванђеље, за разлику од Јевреја који јесу али нису препознали Христа као Месију. Приступили су незнабошци који су препознали реч Христову покајали се и приступили Цркви кроз крштење. И данас нема другог начина да се приступи цркви Христовој осим кроз покајање, исповест и крштење.

Владика је у наставку говорио детаљније о светој тајни исповијести: Поред дара 'језика', свети апостоли су добили још један велики дар, а то је власт отпуштања грехова. Људи су слаби па тако и после светог крштења изнова падају у разна искушења и греше. Шта тада да чинимо? Потребно је да се исповедамо да би по милости Божијој добили опроштај грехова. Зато се света тајна исповести назива ново крштење – пакибытие, рођење у светој исповести или обнова крштења.

Ако бисмо разумели свету тајну исповести многе наше психијатрије би биле празне. Многи, поготово млади људи, не би кренули путем безнађа и тражења смисла у алкохолу и наркотицима, закључио је Преосвећни владика.

У току свете литургије Епископ Фотије је рукоположио Мирослава Цвјетковића из Липца у свештени чин ђакона.

После трократног опхода око храма и помена страдалим у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату освештани су славски дарови, а прочитана је и молитва за усјеве и љетину.

Кум данашње славе храма је г. Озрен Петковић, начелник општине Петрово, који је припремио трпезу љубави и послужење за народ.

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА КАКМУЖ НАЧЕЛНИК ОЗРЕН ПЕТКОВИЋ РУКОПОЛОЖЕЊЕ