Епископ Фотије: ПРАВОСЛАВНА ВЕРА НАС ВОДИ ПУТЕМ ИСТИНЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу Слепога, шесту недељу по Пасхи, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у храму Свете великомученице Марине у Челопеку код Зворника.

Данашњи дан био је испуњен са много радости и много лијепих дешавања која су заокружила протеклу годину која је била радна за свештенство овог храма, али и за народ и појединце добротворе без кога ово ништа не би успјело и не би имало смисла.

Наиме, по доласку на ову челопечку парохију, свештеници Драган Негић и Драгиша Томић, примјетивши све оно што је дотрајало и било потребно замјенити као и оно што треба унаприједити и надоградити, одмах су кренули у реализацију тих пројеката. Тако је у последње вријеме извршена обнова већег дјела храма. Поставивљен је нови меремерни под и камени иконостаст у бијелој боји. Поред тога убачене су и стасидије, као и два трона за икону Мајке Божије и икону и честицу моштију Светог Сисоја. На крају, асфалтирана је и уређена комплетна порта храма.

Дошавши не само да изврши мало освећење обновљеног храма, него и да награди свештенике и парохијане по њиховим заслугама, Преосвећени владика је донио у овај свети храм дјелић моштију Светог Сисоја, али и дјелић моштију Свете Марине којој је овај храм и посвећен.

Уношењем моштију у храм и пјевањем тропара, отпочело је молитвено прослављање данашњег радосног дана.

Више свештеника из наше епархије као и један свештеник из сусједне нам Шабачке епархије, саслуживали су Епископу Фотију на светој архијерејској Литургији, док је пуна црква вјерног народа челопечких парохија пратећи појце одговарала са Господи помилуј и Амин и чиме је  показала да заиста активно учествује у литургијском животу овог храма.

На крају Свете Литургије је извршено и мало освећење обновљеног храма, те су сви вјерници са својим свештеницима и Епископом, изашли у опход око своје свете цркве, носећи мошти дивних и од Бога прослављених светитеља, чије мошти се од сада налазе и у Челопеку.

У току опхода је извршен и помен код споменика погинулим борцима из Челопека, али и помен за спасење душе уснулог проте Раденка Мировић, који је више година био парох челопечки, а народ и свештеници овог краја га не заборављају.

По повратку у свети храм, подјељен је антидор а сви су пролазили и цјеливали мошти преподобног Сисоја и свете великомученице Марине.

Данашњи домаћини протојереј Драган Негић, старјешина овог храма и његов сабрат, протојереј-ставрофор Драгиша Томић исказали су велику захвалност свом Епископу на овој канонској посјети и великим благословима и даровима које им је донио, те су у том духу и даривали свог Епископа са архијерејским чиновником, служебником, паном, те владичанском инсигнијом са иконом Мајке Божије која је урађена специјално за ову прилику.

Дар Епископу је уручио и велики ктитор наше епархије, господин Станко Загорац са својим унуцима и унукама, даровавши владици мало архијерејско одјејаније.

Као завршетак овог молитвеног сабрања, уприличена је и трпеза љубави за све присутне.

НЕДЕЉА СЛЕПОГ ЧЕЛОПЕК СВЕТИ СИСОЈЕ ОСВЕЋЕЊЕ