БИЈЕЉИНА: ОБИЉЕЖЕНА СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ

Епископ Фотије: СВ. ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ СУ ВЕЋ ЗА ЖИВОТА СМАТРАЛИ СВЕТИМ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Манастир Светог Василија Острошког у Бијељини обиљежио је данас крсну славу, а тим поводом Свету архијерејску литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, а саслуживали су: архимандрит Гаврило (Стевановић) игуман Манастира Озрен; архимандрит Данило (Гаврановић) директор Патријаршијске управне канцеларије; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, уз молитвено учешће високопреподобне игуманије Матроне настојатељице ове свете обитељи, сестринства манастира,  као и друге сабраће свештеника и вјерног народа.

Владика Фотије поручио је у бесједи да је Свети Василије Острошки један од најпоштованијих светитеља у српском народу који је и за живота сматран светитељем.

"За живота су његове молитве постајале дјело, Бог је чуо његове молитве јер је био праведан", рекао је Владика Фотије.

Говорећи о животном путу Светог Василија Острошког, Владика Фотије је рекао да је овај светитељ помагао и молио се за сваког било гдје да се нашао.

"Посљедњих 15 година свога живота светитељ је живио у испосници у коју се повукао на Острогу. Живио је у великом подвигу настављајући своје дјеловање, поучавајући свој народ вјери православној и молећи се Богу за свој народ", рекао је Епископ Фотије.

Он је истакао да се данас сви моле за овај град, његов напредак, за Републику Српску, да се не шире болести, престану тешка времена, а посебно да настане мир међу Србима, да нема свађа и сукоба и да буду онакви какве их Јеванђеље учи, јер слоге и јединстава нама Србима највише треба.

Светој Литургији молитвено су присуствовали др Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине; г. Александар Ђурђевић, предсједник скупштине града Бијељине; др Златко Максимовић, директор Болнице ''Свети врачеви'' у Бијељини; пуковник Небојша Јовановић, комадант касарне „Војвода Степа Степановић“; Стјепан Терзић, начелник Полицијске управе Бијељина; те г-ђица Ружица Петричевић представник општине Угљевик из кабинета начелника г. Василија Перића.

Данашњој Литургији, поред мноштва вјерника, присуствовали су и матуранти Техничке школе ''Михајло Пупин'', заједно са својим вјероучитељима Драженом Пантићем и Родољубом Миркановићем. Ово је претпоследњи дан у њиховом средњошколском образовању и за сваку похвалу је што су тај дан дошли у храм да заблагодаре Господу, а велики број њих се и причестио. Ово је показатељ да је циљ вјеронауке у школама испуњен, а то је, поред теоријског учења о православној вјери, и активно учествовање у литургијском животу Цркве.

У славу Божју и у част светога Василија Острошког, током Литургије појао је славни и надалеко познати хор ''Србадија'' из Бијељине под диригентском управом професорице др Десанке Тракиловић.

ХРАМОВНА СЛАВА СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ МАНАСТИР СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ