ВАСКРШЊИ УТОРАК У ТУЗЛИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Традиционално, на трећи дан Васкрсења Господњег, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли.

Заиста је Тузла данас дисала у духу васкрсења, будући да је Катедрални храм у Тузли данас окупио много људи, разних вјерских и националних припадности и то је био само још један од доказа колика је сила Васкрсења Господњег, јер данас се није гледало ко је какве вјере, него ко је какве душе, и ко је човјек, што је наш Преосвећени Владика Фотије више пута напоменуо данас, цитирајући управо блаженопочившег Патријарха Павла и његову чувену максиму - БУДИМО ЉУДИ!

Људи су се окупили и дочекали свог епископа како то и доликује, а домаћин протојереј Милош Тришић се потрудио да сваки човјек има своје мјесто и да се осјећа добродошао у овај свети храм и свети дом.

Нарочито лијепо је било видјети 12 свештенослужитеља наше епархије, који су у свечаним одеждама најприје дочекали свог Архијереја, а затим му и саслуживали на Светој Литургији.

У току Свете Литургије Епископ Фотије заједно са свештеницима је узносио молитве Богу, а храм се сваког трена све више пунио вјерним народом, будући да је радни дан, неки су узимали паузе од посла и долазили на ово молитвено сабрање.

На крају боголужења, Епископ Фотије се обратио вјерном народу рекавши: Ове године ћемо, ако Бог да, прославити 140 година од освећења овог храма, а у ствари извори неки кажу да је овдје још од 15-16 вијека била црква и овај простор око цркве се назвао Попово Поље. То значи да су и раније биле овдје цркве које су окупљале православне Србе на молитву и на богослужење. Пребогату историју имамо овдје у овом крају и граду Тузли који је древни град и помиње се још у римско доба.

У наставку своје бесједе Преосвећни владика је најавио и долазак Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија у Тузлу, 25. и 26. јуна и овом приликом позвао народ да дођу те дане, да би дочекали нашег Патријарха онако како то и доликује.

По завршетку бесједе, епископ Фотије је додјелио архијерејске грамате господину Жељки Пантићу и Александру Лаковићу, који се годинама труде око обнове храма, одржавања живота православних у Тузли, а посебно ове године када су у току припреме на дочеку Његове Светости Патријарха Порфирија. Још неколико људи је добило исте похвалнице, али су оправдано били одсутни.

Након литургије, овај благословени скуп и ово сабрање је настављено у Владичанском двору преко пута храма гдје је уприличена архивистичка изложба, у поводу 140 година од освећења храма, која садржи неке до сада не објављене документе везане за историју овог храма и ове епархије.

На изложби се обратио др Радован Пилиповић, директор архива СПЦ, а затим и Епископ Фотије који је званично и отворио ову изложбу.

Након гледања изложених докумената, уприличена је и трпеза љубави за све присутне, а прије одласка за трпезу, у организацији домаћина проте Милоша, више свештеника из наше епархије даривало је свог Епископа пригодним поклонима, као мали знак пажње, али уз велику захвалност за све оно што Епископ чини за њих свакодневно. Најприје је то молитва, али и љубав коју Епископ Фотије дарује својим свештеницима, помажући им на све начине и имајући разумјевања за све њихове проблеме и потребе. Заиста један лијеп гест који ће сигурно дуго остати упамћен.

По преласку за трпезу љубави, како јој само и име каже, из љубави и захвалности за љубав и подршку коју пружају овој епархији и овом храму, дарове од братства храма добили су професор Милан Томић, професор у пензији који је кумовао у много храмова широм епархије, у некима и по више пута, а још толико их је помагао колико је могао и др Љубиша Петровић, градоначелник града Бијељине који је од првог дана ступања на ову позицију уз своју Свету Цркву и помаже је заједно са читавог градском управом кад год то треба и колико год је то могуће. Њих двојица су добили по једну копију иконе Богородице Млекопитатељнице са Свете Горе, а једна копија иконе у оригиналној величини налази се и унутар Саборног храма у Тузли.

Свечаност су употпуниле и кћерке др Пилиповића, иначе чланице хора Орлић из Батајнице, које су отпјевале пјесму Епископа Фотија ''Од огњених језика рођена''.

Данашњем васкршњем пријему су, поред градоначелника Бијељине, присуствовали и начелници општина  Угљевик, Лопаре, Петрово и Осмаци као и други угледни привредници из Тузле, Бијељине и околине.

На крају овог свечаног дана и заиста богатог дана како добрим људима, тако и лијепим гестовима, Епископ Фотије се обратио присутнима и тиме је ово молитвено сабрање завршено.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Зоран Лукић

Кратак видео преглед данашњег сабрања у Тузли

ВАСКРШЊИ УТОРАК ТУЗЛА ЈУБИЛЕЈ ИЗЛОЖБА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ РАДО САВИЋ ОЗРЕН ПЕТКОВИЋ РАДАН САРИЋ ЕЛДИН ТАБУЧИЋ