БЛАГОСЛОВЕН КОЈИ ДОЛАЗИ У ИМЕ ГОСПОДЊЕ!

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Цветну недјељу, 17. априла, дан у који је Господ Исус Христос у Јерусалиму дочекан палминим гранчицама уз узвике Осана сину Давидову, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански г. Фотије у Бањи Врућици.

Храм посвећен Вазнесењу Господњем био је препун, јер је мноштво народа дошло у свети храм да дочека свог епископа и моли се заједно са њим Преблагом Господу.

Преосвећном владици су саслуживали у Христовој оданости и братској љубави протојереј - ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки; протојереј - ставрофор Миро Ђукарић, парох у Бањи Врућици и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

У току свете литургије Епископ Фотије је рукоположио вјероучитеља и чтеца Горана Јаковљевића из Добоја у свештени чин ђакона.

Велики благослов и радост је био данас у храму у Бањи Врућици будући да су се готово сви вјерници причестили и тиме показали да нису само празни формалисти, него су активни учесници у комплетном животу Цркве.

После заамвоне молитве извршено је и освећење фрескописа у храму и тиме стављен печат на прелијепи рад фрескописаца који су се заиста потрудили да оваj Вазнесењски храм изгледа величанствено.

По завршетку Литургије, владика Фотије је у својој богонадахнутој бесједи поучио вјерни народ о значају данашњег празника и догађаја који су се збили на овај дан.

Између осталог Преосвећени је рекао: Чули смо из данашњег Јевађеља како је Христос дошао у Витанију да васкрсне свога пријатеља Лазара који је већ четири дана био мртав. Народ који је био на уласку у Јерусалим када је Христос долазио био је и у Витанији када је Христос васкрсао Лазара.Они су вест брзо проширили и још више народа је долазило да види, али не само Христа него и Лазара, јер су знали за њега да мртав бјеше. Народ је Христа поштовао и сматрао га за великог пророка и чудотворца, али се још увијек није збило Његово славно страдање, погребење и коначно васкрсење, те је народ био задивљен чињеницом да је Лазар био мртав, а сада, ево ту је, стоји међу нама жив и здрав. Васкрсење Лазарево је заправо праобразба Васкрсења Христовог ка коме идемо у овим припремним данима, али идемо и ка свеопштем васкрсењу мртвих на крају историје.

У наставку својих поука Епископ Фотије се прво захвалио народу што у оволиком броју долази на света богослужења и рекао им да тако требају и да наставе и да нам долазе дани кроз које ћемо ми да пролазимо сва дешавања, сва Христова страдања и муке, распеће, погребење, али и најрадосније Васкрсење и да требамо да будемо уз своју Црвку и у својој Цркви, да будемо молитвени и присутни и духом и телом.

На крају је упутио и ријечи подршке и охрабрења новорукоположеном ђакону Горану, којег Владика Фотије познаје још као ђака и памти га по добром. Влaдика му је поручио да такав и остане и труди се увијек да буде бољи, како би требало и сви ми, а нарочито људи који су у клиру црквеном и служе у светом олтару.

По завршетку бесједе Епископ Фотије је подјелио нафору присутом народу, а онда је у црквеној сали уприличена и трпеза љубави.

Молитвеним учешћем у светој литургији данас је у Бањи Врућици био присутан и начелник општине Теслић г. Милан Миличевић.

Захвални свом Епископу на посјети и молитвама, вјерници ове парохије на челу са својим свештеником, протом Миром желе да им Епископ још много година у здрављу долази и да се сви заједно моле Свеблагом Господу!

Зоран Лукић

ЦВЕТИ РУКОПОЛОЖЕЊЕ БАЊА ВРУЋИЦА