РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ЦРКВИНИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У другу недељу Часног поста - Пачисту недељу, Његово Преосвештенство епископ зворничко - тузлански г. Фотије служио је Свету архијерејску литургију у Црквини код Шамца.

Протонамјесник Бојан Лазић, домаћин данашњег сабрања, дочекао је свог Епископа са великом радошћу и мноштвом народа који редовно долазе у свој свети храм.

На почетку Свете Литургије, Епископ Фотије је рукопроизвео у чин чтеца вјероучитеља Ненада Митрића,из Лијешћа, а касније у току Литургије , на мјесту прописаном за тај чин, рукоположио га је у свештени чин ђакона.

У наставку Литургије, на малом входу, владика Фотије је оца Бојана одликовао чином протојереја. Прото Бојан има пуних 20 година свештеничке службе и труди се и ради много на њиви Господњој.

На данашњем евхарстијском сабрању Преосвећеном епископу Фотију су саслуживали: протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко - градачачки и парох шамачки; протојереј Бојан Лазић, парох црквински; протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон; јерођакон Сионије (Зорић), гост из Митрополије црногорско - приморске, иначе ђакон митрополита Јоаникија и ђакон Стефан Лазић, парохијски ђакон при храму Вазнесења Господњег у Црквини.

Да је сјеме пало на плодно тло и дало доброг рода видјело све и по пуном храму, а највише по томе што су се готово сви вјерници причестили и тиме на дјелу показали да су усвојили и почели да живе животом вјерника и народа који се може назвати Христови.

По завршетку Литургије, Епископ Фотије је прије свега честитао оцу Бојану на заслуженом чину. Новорукоположеном о. Ненаду је упутио ријечи охрабрења у будућем раду у Цркви Христовој, јер ће ускоро бити рукоположен у свештени чин презвитера и постављен на парохију.

У наставку бесједе Епископ Фотије је говорио о јеванђелском зачало које је данас прочитано. Владика је посебно истакао вјеру заједнице, и њихову молитву која исцјели болесног. Они болесника донесоше на кревету пред Христа, а он изађе на својим ногама и сам на плећима понесе одар у којем је био положен. Овим чином Црква жели да покаже да онај који није сам, који има родбину, браћу и заједницу Христову да се моли за њега, да није остављен да се пати него да има прилику да њиховом молитвом Господу буде исцјељен.

У недељи када се молитвено прославља и Свети Григорије Палама, Епископ Фотије је рекао да је циљ човјека обожење и да морамо да се угледамо на Свете Оце који су нам оставили свијетле примјере како се може и треба живјети.

Поздрављајући још једном јерођакона Сионија и захваљујући му се на посјети и пренесеним благословима и поздравима Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско - приморског Јоаникија.

Архијереј Фотије је своју бесједу завршио ријечима -,, Чувајмо, браћо и сестре, своју православну вјеру, чувајмо своју дечицу у православној вери, нек иду на православну веронауку, јер ту ће само добро чути о Богу, о вери, о истини, о Цркви Божијој. Живели Бог вас благословио и свако вам добро даровао".

Текст: Зоран Лукић

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ ПАЧИСТА СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ ПАЛАМА ЦРКВИНА РУКОПОЛОЖЕЊЕ ЧИН