ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ЖИВОПИС У ПИПЕРЦИМА

У недјељу 23. по Духовима, 28. новембра, први дан поста у току ког се припремамо за рођење Богомладенца Христа, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански господин Фотије у Пиперцима, у централном храму пиперачке парохије посвећеном преподобној мати Параскеви - Светој Петки.

Епископа Фотија је дочекао домаћин, протонамјесник Данијел Пецић, са браћом свештенцима из брчанског архијерејског намјесништва, и парохијанима ове парохије.

Данашњи храм у Пиперцима је четврти по реду. Први храм је био црква брвнара, други од чвршћег материјала се урушио из непознатог разлога, трећи је након више деценија употребе оронуо, а овај храм поче се зидати 1988.године и би освештан 1997. године на празник Светог Сисоја, 19. јула.

Народ подмајевичког краја никада није одустао од свог храма и своје вјере православне, што је Епископ Фотије и похвалио и захвалио им се рекавши - Заиста, хвала свима који сте допринијели да се овај храм овако украси, ослика и живопише и заиста припреми за богослужење и да овде долазимо са духовном радошћу и Богу се молимо.

Поучавајући свештенство и народ, Епископ Фотије, у својој богонадахнутој бесједи, није могао да напомене бољи примјер за угледање и примјер богоугодног живота од нашег блаженопочившег Патријарха Павла. Сјећајући се нашег Патријарха Павла, Епископ Фотије је рекао - Зашто је наш Патријарх Павле стекао велико поверење у српском мученичком роду? Зато што су људи знали да тај човек заиста живи онако како учи и како проповеда. Читавих 35 година је био на Косову на распећу, прогону. Писао је многа писма у црквене и државне институције, указујући на стање на Косову. У црквеним органима су та писма имала одјека, док су у државним слабо узимана у обзир. И десило се што се десило, да смо остали у малом проценту на Косову, само 5%, али Косово је било и јесте наше.

У Христовој оданости и братској љубави, данас су Епископу Фотију саслуживали: протојереј - ставрофор Драган Ћирковић, архијерејски намјесник брчански и парох 1. парохије грчичке у Брчком; протојереј - ставрофор Предраг Ћирковић, парох 4.парохије при храму Успења Пресвете Богородице у Брчком; протојереј - ставрофор Вујадин Станишићи, парох 1. доњобрезичке парохије; протојереј - ставрофор Славко Максимовић, свештеник у пензији, бивши архијерејски намјесник брачански и ђакон Немања Спасојевић.

По завршетку Свете Литургије Епископ Фотије је одликовао протонамјесника Данијела Пецића чином протојереја и поучивши га да настави са овако добром пастирском службом – ''Одликовали смо оца Данијела чином протојереја заслужено због труда, молитве, рада са свима вама који сте допринели да се овај храм овако украси.''

Затим је извршено и освећење живописа и иконостаса. Нови иконостас је урадио господин Саво Живковић из Добоја, а иконе на иконостасу као и у храму урадио је господин Горан Пешић из Чачка.

Протојереј Данијел Пецић је даровао епископу Фотију једну икону да му остане у сјећању ова канонска посјета парохији пиперачкој и да се још дуго моли за све нас.

Текст: Зоран Лукић

ОСВЕЋЕЊЕ ПИПЕРЦИ