ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ДУХОВСКИ ПОНЕДЈЕЉАК У КАКМУЖУ

У други дан празника Педесетнице – Духовски понедјељак, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије учинио је канонску посјету парохији Какмушкој на Озрену.

Епископу Фотију су у Тајни Евхаристије саслуживали архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј-ставрофор Стево Јовић, архијерејски намјесник тузлански; протојереј- ставрофор Душко Видовић, надлежни свештеник парохије Какмушке; и јереј Јовица Лазаревић, парох из Петрова.

У својој бесједи Епископ Фотије је истакао значај данашњег празника ријечима поуке: ''Радујем се што смо Други дан Духова овде у Какмужу да се Богу помолимо да нам да свако духовно добро. Кажу оци Цркве да је историја Цркве историја Духа Светог. Јер од Његовог силаска на апостоле у Јерусалиму, Он од тада руководи Цркву Христову кроз многа искушења и страдања, али и две хиљаде година касније Његов победоносни ход доноси плодове. Било је тренутака кад смо то заборављали, овде код нас, кад смо ишли странпутицом. Хвала Богу више није тако.''

После трократног опхода око храма освештани су славски колач и жито, а прочитана је и молитва за усјеве и љетину.

Кум данашње славе храма је Драгић Ђурановић домаћин из Какмужа, који је припремио трпезу љубави и послужење за народ.

Данашњи кум славе са својом породицом, Драгић Ђурановић, предао је кумство за наредну годину, г. Озрену Петковићу, начелнику општине Петрово и његовој породици.

ДУХОВСКИ ПОНЕДЈЕЉАК СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА КАКМУЖ НАЧЕЛНИК ОЗРЕН ПЕТКОВИЋ