РАВНОАПОСТОЛНИ КОНСТАНТИН И ЈЕЛЕНА - ХРАМОВНА СЛАВА У ПРИБИНИЋУ

Фото: Далибор Ковачевић
Свечано је данас било у Прибинићу на дан Светог цара Константина и његове мајке царице Јелене. Лијеп, сунчан дан у подножју Борја планине. Мирис пољског цвијећа и тек израсле младе боровине. Међутим, прави разлог те љепоте је у прослави храмовне славе.

Свету архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Г. Фотије уз саслужење Архијерјског намјесника теслићког протојереја-ставрофора Миладина Вуковића, протојереја-ставрофора Душка Недића, који је уједно са својом породицом био и кум славе и ђакона Немање Спасојевића. Вјерни народ, као и сваке године, живо је учествовао у Светој Литургији.

У трократном опходу Епископ је осветио новоизграђену свјећару и палионицу свијећа као и икону Свете Петке у мозаику на олтарској апсиди. Икона је рад умјетника Новака Ђукића из Теслића и његов лични прилог.

У данашњој бесједи Епископ је поучио и подсјетио вјерни народ о значају Светих равноапостолних царева Константина и Јелене, подсетивши да смо и ми, православни Срби, многострадални народ али и народ који је дао и даје мноштво светитеља али и научника важних за цијели свијет.

Свети цар Константин је дао хришћанима слободу исповедања своје вере, а за Србе је веома значајан светитељ јер се родио на подручју данашњег Ниша у Србији. Његова мајка, царица Јелена је прва почела да подиже многе значајне цркве по Јерусалиму и околини.

Неизоставно је истаћи и позив нашег Епископа да се сабирамо и даље уз своју Свету цркву и да се не приклањамо духу времена који нас одвлачи од ње.

Светој архијерејској литургији молитвено је присуствовао и начелник општине Теслић др Милан Миличевић.

Свечано славље је настављено уз ручак у светосавској сали уз здравицу и угодно расположење.

ЦАР КОНСТАНТИН ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА ХРАМОВНА СЛАВА ПРИБИНИЋ ТЕСЛИЋ МИЛАН МИЛИЧЕВИЋ