ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО НОВА ЗВОНА У МАНАСТИРУ СВ. МАТРОНЕ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије освештао је јуче нова звона за манастир блажене Матроне Московске у Ритешићу.

Преосвећеном владици саслуживали су: архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић,архијерејски намјесник дервентски; протојереј-ставрофор Мирко Николић,архијерејски намјесник добојски; и протојереј-ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки.

Молитвено учешће узео је и високопреподобни архимандрит Исаија (Лукић), настојатељ ове свете обитељи у Ритешићу, са својим братством и вјерним народом.

У пригодној бесједи Преосвећени владика захвалио се приложницима освештаних звона као и свему народу који активно учествује у животу наше Цркве:

Радујем се сваком свом доласку у ову светињу. Данас смо овештали нова звона која ће да нас позивају и сабирају у овој светињи. Добро је да наши Срби увек долазе својим светим манастирима и црквама који нас чувају од разних невоља, болести и разних искушења.Посебно је битно да се ми Срби чувамо од подела и сукоба којих као народ имамо.

Овај манастир је посвећен блаженој Матрони Московској. Дивној светитељки из савременог доба. Упокојила се '50-их година XX века. Слепа од рођења али прозорљива својим духовним очима. Лично верујем да је по промислу Божијем њен манастир подигнут управо овде, на овом светом месту. Требало би да се угледамо на њу. Да носимо њен крст. Ко би од нас могао да затвори своје очи и да не гледа само један дан, не више.

Молимо се Богу да, кад чујемо ова звона, да сви долазимо овде на света богослужења. Молимо се да се ови послови овде заврше, а верујемо да хоће, јер игуман о. Исаија са својим сабратом Андрејем добро води овај манастир.

Надамо се и у помоћ браће Руса како би ово био центар српско-руског пријатељства за овај регион. Руски народ се вратио своме светом Православљу, а верујемо да ће тако бити и у нашем српском народу овде у Републици Српској и свуда где живе православни Срби.

На крају, желим да захвалим свима који помажу ову свету обитељ и овај манастир у Ритешићу – рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

ОСВЕЋЕЊЕ МАНАСТИР СВЕТЕ МАТРОНЕ РИТЕШИЋ БЛАЖЕНА МАТРОНА МОСКОВСКА