ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СРБИ СУ ВЕЛИКИ НАРОД КОЈИ ДАЈЕ ВЕЛИКЕ ЉУДЕ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је на Божићном уранку у Саборном храму у Бијељини да су Срби велики народ који даје велике људе и пожелио да сви српски православни градови буду Богом благословени и да иду путем добра, мира, напретка и љубави Божије.

Фото: Зоран Лукић
Српска православна црква и њени вјерници данас славе Рођење Господа Исуса Христа - Божић. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије служио је јутрос у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини свету архијерејску литургију.

"Нека је срећан и благословен данашњи дан и данашњи празник Божић. Свим православним Србима овдје у Бијељини, у нашој Епархији зворничко-тузланској, и свима православнима који данас празнују Рођење Христово. Мир Божији – Христос се роди”.

Са овим ријечима, Његово Преосвештенство Епископ зворничко -тузлански Фотије поздравио је присутне вјернике након служења свете архијерејске литургије.

Објашњавајући зашто је рођење Богомладенца важан догађај за српски народ, Епископ Фотије је поручио да се управо у овом празнику огледа величина оног који слави.

"Срби су велики народ, страдални, мученички, прогањани народ, трпимо неправде кроз историју, али велики смо по томе што имамо Божић, Светога Саву, све наше светитеље који се у небеској Србији моле Богу за нас, што имамо велике људе у нашем народу, учитеље, утјешитеље, научнике, филозофе, људе из медицине, спортисте", истакао је Владика Фотије у бесједи.

Према његовим ријечима, величину српског народа показују и Храм Светог Саве, Хиландар, свака саборна црква и манастири, али и свака кућа српска, православна.

“Велики смо јер великог прослављамо, а то је Христос, највећи међу нама. Велики је онај народ који даје велике људе, прије свега, светитеље Божије. Они нам показују пут спасења, они нас воде путем Христовим”, поручио је Епископ Фотије.

Иако суочени са великим страдањима, српски народ је према ријечима Епископа Фотија, истрајан у својој вјери  и вјери својих предака.

Владика Фотије се у бесједи осврнуо и на пандемију вируса корона, називајући ову болест искушењем које разара људе и не да човјеку да дође до даха, али је изразио увјерење да ће је људи побиједити, сви заједно.

“На искушење ове болести велике несретне која нас разара, али ми ћемо је побиједити, Бог ће нам дати снаге И побједићемо је са свим људима”, рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

За православне вјернике, Рођење Исуса Христа је најрадоснији празник, јер се  сваке године, кроз овај празник њихова породица зближава, васпитава, и добија могућност преображења на боље.

Вјерници који су били на празничној литургији у бијељинском  Саборном храму рекли су да је обиљежавање  Божића пут ка разумијевању нашег овоземаљског живота. Као појединци људи су мали, али као дио породице постају снажни.

За православне вјернике Рођење Богомладенца је окрепљујући празник који улива снагу за нове велике кораке. То је празник новог рођења И нову наду којој сви треба да тежимо.

Радујући се у обиљежавању Божића, вјерници, И ове године, окупљају своје најмилије око кућног огњишта које грије заједништво, као што је својевремено ватра пастира гријала Витлејемску пећину.

Извор: СРНА / БН

РОЂЕЊЕ ХРИСТОВО БОЖИЋ БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ