ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СРБИ ТРЕБА ДА СЕ ОКУПЉАЈУ И ЧУВАЈУ ЈЕДИНСТВО

Фото: Младен Василић
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије поручио је на прослави крсне славе општине Угљевик Свете Петке да Срби морају да очувају јединство, литургијско, црквено, национално и духовно.

"Црква је на том светосавском правцу мирења браће, да непрестано сви живе у заједници, љубави и међусобном разумијевању и наставићемо тако да радимо, заједно са представницима локалне власти", навео је владика и најавио наставак изградње светиња у Угљевику за који је рекао да постаје велики духовни центар.

Истичући да се Срби окупљају на велике празнике и чувају предање постало кроз историју, владика Фотије је позвао окупљени народ да не заборавља духовно васпитање, светитеље своје и светиње, народне обичаје и цјелокупно национално и духовно благо српског народа.

"Црква хоће да сву дјецу има под својим окриљем, да их чува, његује, васпитава, да живимо благочестиво, достојно Бога и достојно људи, али и да се припремимо за вјечни живот који долази послије овога живота, иде ка царству небеском и вјечном животу, зато је мисија цркве двострука и небеска и земаљска и зато нам је потребно јединство и заједништво као суштина наше вјере", рекао је епископ Фотије.

Славске свечаности у Угљевику почеле су литијом која је прошла од Храма Свете Петке, градским улицама до зграде општине Угљевик, гдје је обављено ломљење славског колача.

Начелник Угљевика Василије Перић честитао је суграђанима крсну славу општине и поручио да су људи најважније богатство овога краја.

"Свима вама, драги Угљевичани, свом вјерном народу нашег краја, желим да честитам данашњи дан и нашу крсну славу, вама који сте посвећени својим породицама, привржени Српској православној цркви и православној вјери, култури, обичајима, да вас служи добро здравље, а да наш Угљевик буде и у наредном периоду, како је то био и до сада, велико градилиште и напредна средина", рекао је Перић.

Он је захвалио епископу Фотију за све што чини за општину Угљевик и што сабира вјерни народ овог краја, те му поклонио владичански штап и мало одјејаније.

На адресу општине Угљевик данас су пристигле бројне честитке из братских општина Кавадараца из Сјеверне Македоније, словеначког Кидричева, аустријског града Пресбаум, угљевичке дијаспоре и других пријатеља ове локалне заједнице.

Текст и фото: Младен Василић

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ГРАДСКА СЛАВА СВЕТА ПЕТКА ПЕТКА ПАРАСКЕВА УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ