ИЛИНДАНСКИ САБОР У ПОЖАРНИЦИ

Свечано је данас било у Пожарници. Завичајно удружења Тузлака у Бијељини и Црквена општина Пожарница и ове године су организовали традиционални „Илиндански сабор Тузлака у Пожарници“, који је одржан данас, другог августа, са почетком у 15 часова код храма Вазнесења Господњег у Пожарници.

Према програму обиљежавања у 15 часова је дочекан Епископ зворничко-тузланског господин Фотије, па потом слиједи вечерње богослужење и ломљење славских колача.

Откривена је и спомен-плоча са именима Јасеновачких мученика из Пожарничке парохије.

Због мјера уведених због вируса корона и саборовање у Пожарници реализовано је како доликује актуелној епидемиолошкој ситуацији.

Ове године су кумови славе у Пожарници били Мирослав Тодоровић и Бошко Ђокић, а за наредну годину изабран је Данијел Перић. Градоначелник Бијељине Мићо Мићић био је кум славе Удружења Тузлака у Бијељини.

Данас сам имао част и благослов да на овогодишњем црквеном сабору будем изабран за кума следећег Илинданског сабора.

Кад год имам прилику, ја другима причам о мојој Пожарници. Причам и ону причу о дјечаку који је са три године био принуђен отићи у Бијељину да живи, ал' ипак један дио мене је остао овдје, у мом селу, у мојој малој Пожарници!

​Данас је Свети пророк Илија, молитва села, некада најпознатији црквени сабор о којем су ми причали бака и дека. Често сам маштао да и ја дам допринос овом збору, да будем дио те организације. Ево последњих пет година, учествујем у организацији Илинданског сабора, поносан и срећан, јер сам ту са својим земљацима, остварило се оно о чему сам одувијек маштао. И сваке године имам позитивну трему, жељу да сваке године буде што већа и љепша организација.

Потврда мог труда је и данашња награда од владике Фотије, архијерска похвалница за допринос и обнову цркве у Пожарници. Иако је ситуација специфична, ова година је била једна од најљепших у нашој организацији. Данас смо открили спомен плочу свим пострадалим жртвама усташког терора са подручја пожарничке парохије у концентрационом логору у Јасеновцу.

Овом приликом се захваљујмо градоначелнику Мићи Мићићу који је финансирао спомен плочу и на свим помоћима у досадашњем периоду које урадио за Тузлаке, рекао је Данијел Перић новинарима.

Наше обичаје, традицију, вјеру и свој завичај не смијемо заборавити‼

Награђенима честитамо на високим признањима Српске православне Епархије зворничко-тузланске - ОРДЕН СВЕТОГ КРАЉА ДРАГУТИНА и АРХИЈЕРЕЈСКА ГРАМАТА, а која им је додијелио Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије за обнову храма у Пожарници, за обнову духовног живота у Пожарници и за све активности Завичајног удружења Тузлака у Бијељини (за све пројекте од националног интереса за СРБЕ ТУЗЛАНСКЕ РЕГИЈЕ).

ОРДЕН: Светозар Остојић, Душко Бојић, Миодраг Стојановић.
ГРАМАТА: Мићо Мићић, Данијел Перић и Славиша Вујановић

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ПОЖАРНИЦА ЗАВИЧАЈНО УДРУЖЕЊЕ ТУЗЛАКА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ОРДЕН