ДРИЊАЧА: 115 ГОДИНА ОД ОСВЕЋЕНА ХРАМА СВЕТИХ КИРИЛА И МЕТОДИЈА

У Недељу слепога и на празник Светих Кирила и Методија, Његово Преосвештенство Епископ зворничко -тузлански господин Фотије служио је Свету архијерејску Литургију поводом 115 година од освећења храма Светих Кирила и Методија у Дрињачи, а који је касније потопљен приликом прављења хидроелектране 1955. године.

Преосвећеном Епископу, у новом храму посвећеном Светом ђакону Авакуму, су саслуживали протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички, протојереј-ставрофор Славенко Томић, парох зворнички, јереј Младен Пантић, парох међашанско - трњачански и протођакон Славољуб Милошевић.

Велики број вјерника, поготово дјеце, се причестио на Светој Литургији, што је представљало велику радост за све окупљене на овом духовном сабрању.

Преосвећени Епископ је одржао бесједу у којој је духовно укријепио све присутне:

Послије Свете Литургије, уследила је славска Литија и парастос за свештеника Тимотија Поповића који је и саградио Храм Светих Ћирила и Методија у Дрињачи са вјерним народом 1905. године, те мученички страдао вјешањем од стране Аустроугара 1914. године, протојереја Милана Петковића који је мученички страдао у логору Дахау 1945. године, као и за све невино страдале и преминуле мјештане парохије дрињачке.

Преосвећени Епископ је благосиљао славско жито и преломио славски колач са кумом овогодишње славе Зораном Илићем из Новог Села.

Преосвећени Епископ је због великих заслуга и материјалне помоћи при обнови храма у Дрињачи одликовао Архијерејском захвалницом господина Зорана Стевановића, градоначелника града Зворника, господина Бојана Ивановића замјеника градоначелника града Зворника, господина Миладина Мијатовића из Дрињаче и Десанку Мићић из Ђевања.

После тога је уследила трпеза љубави на којој је надлежни парох упознао све присутне о детаљима црквеног живота кроз историју у Дрињачи, градњи и освећењу храма Светих Кирила и Методија и страдањима свештеника и народа дрињачког.

јереј Мићо Бабић

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ДРИЊАЧА СВЕТИ КИРИЛО МЕТОДИЈЕ НЕДЕЉА СЛЕПОГ ПЕДЕСЕТНИЦА